Raiskauksesta tuomittu Severi Lahtinen vakuuttaa syyttömyyttään - seura hyllytti

Raiskauksesta tuomittu Severi Lahtinen vakuuttaa syyttömyyttään - seura hyllytti

Severi Lahtinen on julkaissut videon, jolla hän kommentoi rikostuomiotaan. Hän kiistää edelleen syyllistyneensä rikokseen.

Mainos
Mainos päättyy

Seiska kertoi tänään tiistaina (10.10.), että JYPissä pelaava Severi Lahtinen, 24, on tuomittu raiskauksesta kahden vuoden vankeusrangaistukseen.

Päijät-Hämeen käräjäoikeus antoi tuomionsa tänään. Käräjäoikeuden mukaan teko oli sen verran vakava, ettei rangaistusta voitu tuomita ehdollisena.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Oikeuden mukaan Lahtinen oli yöpynyt uhrin asunnolla festareiden jälkeen. Syyttäjän mukaan jääkiekkoilija oli raiskannut nukkumassa olleen uhrin. 

Mainos
Mainos päättyy

Lahtinen oli tunkenut sormensa sekä peniksensä uhrin sukupuolielimeen.

Syyttäjän näkemyksen mukaan uhri oli päihtymyksensä ja unitilansa vuoksi kykenemätön puolustamaan itseään.

Lahtinen kiisti syytteen ja väitti, että seksiä oltaisiin harrastettu yhteisymmärryksessä.

Jääkiekkoilija Severi Lahtinen tuomittiin raiskauksesta - joutuu vankilaan

JYP julkaisi tänään tiistaina tiedotteen jossa mainitaan, että seura on toistaiseksi hyllyttänyt Lahtisen.

– Seuramme pelaaja on tuomittu Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa vakavasta rikoksesta. Pelaajan toiminta on tuomion perusteella rikkonut JYPin keskeisiä arvoja ja toimintaperiaatteita. JYP selvittää asiaan liittyvät juridiset näkökulmat sekä työnantajan, että työntekijän oikeuksista ja tiedottaa päätöksestään lähiaikoina. Pelaaja on siirretty toistaiseksi sivuun JYPin toiminnasta, JYP Jyväskylä Oy:n toimitusjohtaja Risto Korpela toteaa tiedotteessa.

Severi Lahtinen pelaa tällä hetkellä neljättä kauttaan JYPin joukkueessa. Hän on aiemmin pelannut myös Pelicansien riveissä.
Severi Lahtinen pelaa tällä hetkellä neljättä kauttaan JYPin joukkueessa. Hän on aiemmin pelannut myös Pelicansien riveissä.
Mainos
Mainos päättyy

"Elämän prioriteetit määriteltiin tänään uusiksi"

Lahtinen on nyt julkaissut videon Instagram-tilillään, jolla hän vakuuttaa olevansa syytön. Hän myös ilmoittaa valittavansa tuomiostaan hovioikeuteen.

Lahtinen puhuu aiheesta videollaan, ja hän on myös julkaissut pitkän kirjoituksen videonsa yhteyteen.

– Minut on tänään tuomittu rikoksesta mitä en ole tehnyt. Syytteeseen johtaneessa tapahtumassa oli kyse kumppanin pettämisestä. Tilanne oli kääntynyt raiskaukseksi tarinassa, joka petetyksi joutuneelle miehelle myöhemmin kerrottiin, Lahtinen kirjoittaa.

Tällä hetkellä tuntemuksiani ei voi sanoin kuvailla. Elämän prioriteetit määriteltiin tänään uusiksi. Vaikka tämä on elämäni epäreiluin ja absurdein asia, mitä minulle on tapahtunut, niin oloani ja mieltäni osaltaan helpottaa se, että omatuntoni on puhdas. 

Sexpon toiminnan­johtajalle rikostuomio – salakuvasi alastonta uhria anaaliseksin jälkeen

Lahtinen kertoo olevansa kiitollinen läheisistään, jotka ovat tukeneet häntä oikeudenkäynnin aikana ja sen jälkeen.

Mainos
Mainos päättyy

– Luotan oikeusjärjestelmäämme ja siihen, että totuus tulee lopulta esille ja oikeus tapahtuu. Olen kiitollinen läheisimmille ystävilleni ja perheelle, jotka ovat parhaansa mukaan tukenut minua asiassa, KIITOS HEILLE. 

Valitan tuomiosta hovioikeuteen. Toivottavasti tämä perätön syyte ei muuta sitä käsitystä minusta, jonka olette aikaisemmin saaneet. - Seve, lätkäpelaaja päätti kirjoituksensa.

 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan