
Poliisi eristi Johanna Tukiaisen kodin – tällaisia kauheuksia oven takaa paljastui
Ruotsin poliisi eristi Johanna Tukiaisen heinäkuussa. Tapahtumaa edelsi raju väkivalta, jonka seurauksena Blue-koira otettiin huostaan.
Seiska uutisoi heinäkuussa 2023 Johanna Tukiaisen Ruotsin-kodin oveen ilmestyneestä erikoisesta lapusta.
Oveen liimatusta viestistä selvisi, että poliisit olivat eristäneet asunnon. Ennen asunnon eristämistä Johanna oli esitellyt somessa isoa haavaa, jonka hän oli saanut käteensä. Pian tuon jälkeen alkoi Johannalle epätyypillinen somehiljaisuus.
Poliisi eristi Johanna Tukiaisen asunnon
Nyt on selvinnyt, mitä Johannan Ruotsin-kodissa tapahtui heinäkuun 25. päivänä 2023.
Epäilty pahoinpitely
Poliisi epäili Johannaa törkeästä pahoinpitelystä ja hänet pidätettiin heinäkuun 25. päivänä.
Uhrin nimeä ei kerrota. Uhrista kerrotaan ainoastaan se, että kyseessä on ollut miespuolinen ystävä.
Johanna Tukiaisen somekäytös huolestutti - Seiska tavoitti läheiset
Pidätyksen yhteydessä poliisi otti huostaansa kohublondin pelokkaan chihuahuan, viisivuotiaan Bluen.
Myöhemmin poliisi eristi Johannan asunnon ja teki siellä teknisen tutkinnan.

Oven takaa paljastui karmeuksia, sillä asunto oli osittain tuhottu.
Tiedot käyvät ilmi Ruotsin lääninhallinnon tuomiosta, jossa Johannan Blue-koiran huostaanotosta tehtiin lopullinen päätös.
Tuomion mukaan Johanna asunnon seinästä löytyi iso reikä ja lisäksi uuni oli rikottu. Viranomaislausunnossa todettiin, että koiran pelkokäyttäytyminen johtuu todennäköisesti asunnossa tapahtuneiden riehumisten seurauksena.
Koira pelkäsi kaikkea
Kun Johanna pääsi parin päivän päästä putkasta pois, hän halusi koiransa takaisin.
Kuka maksaa juomat? Johanna Tukiainen ja Veijo-rakas kaljaostoksilla Lidlissä – kuvat
Tämä ei kuitenkaan ruotsalaisviranomaisille sopinut.
- Sinun ja ystäväsi välinen riita on ollut koiralle erittäin stressaava ja epämiellyttävä tilanne, etenkin kun Blue on jo aiemmin pelännyt kovia ääniä.
- Asuntosi seinä ja uuni on tuhottu, joten sen on täytynyt aiheuttaa erittäin kovaa ääntä, viranomaiset perustelivat Tukiaiselle, joka ikävöi koiransa perään.
Viranomaiset olivat saaneet koiran hoitokodista tiedon, että Blue pelkäsi kaikenlaista melua ja oli erittäin herkkä äänille. Blue halusi paeta pienintäkin ääntä, se pelkäsi jopa ovien sulkemisääniä.
Oksennusta ja virtsaa
Poliisien eristämän asunnon siisteydessä oli myös toivomisen varaa.
Lattioilla oli vaatekasoja, joiden alle Blue piiloutui poliisien saapuessa huoneistoon.
Lisäksi koiran raportoitiin haisseen pahalta. Syynä tähän oli asunnon saastaisuus.
Viranomaisraportin mukaan asunnossa oli ihmisen oksennusta. Myös lattioilla oli tahroja, joita viranomaiset epäilivät virtsaksi.
Toisaalta koiralla oli asunnossa vettä ja ruokaa, eikä Bluen yleiskunnossa ollut huomautettavaa.
Ainoastaan koiran kynnet olivat pitkät ja lisäksi sillä oli hammaskiveä.
Johanna yritti vedota viranomaisiin muun muassa sillä, ettei hänen kotonaan ole koskaan tapahtunut mitään vastaavaa. Johanna kertoi, että hän yleensä asuu yksin.

Johanna selitti, että hänen ja ystävämiehen välinen riita johtui siitä, että heillä on paljon stressiä henkilökohtaisten asioiden vuoksi.
Lääninhallitus ei uskonut Johannan perusteluita, eikä hän siten saanut Blueta takaisin.
- Sinulla on täydellinen ymmärryksen puute toimia vastuullisena eläimen omistajana, lääninhallituksen päätöksessä todettiin tylysti.
Vielä ei ole tiedossa se, joutuuko Tukiainen syytteeseen asunnossa tapahtuneen pahoinpitelyn johdosta.