Diili-kisaaja piinasi jälleen ex-kultaansa – jo toinen rikostuomio

Diili-kisaaja piinasi jälleen ex-kultaansa – jo toinen rikostuomio

Tosi-tv-ohjelmista tuttu Timo Moilanen on saanut tuomion ex-kultaansa kohdistuneista rikoksista. Kyseessä on jo toinen kerta, kun Diilimiehen uhrina on ex-naisystävä. Rikosten uhreina ovat olleet kaksi eri naista.

Mainos
Mainos päättyy

Diili ja Sinkkuäidille sulhanen -ohjelmista tuttu Timo Moilanen on viime vuosina käynyt tiheään tahtiin oikeudessa vastaamassa rikossyytteisiin, joiden uhreina ovat olleet hänen entiset naisystävänsä.

Tuorein tuomio annettiin Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa lokakuun 28. päivänä.

Sen mukaan Timo on syyllistynyt peräti neljään eri rikokseen: kahteen kunnianloukkaukseen, laittomaan uhkaukseen ja viestintärauhan rikkomiseen.

Nimitteli törkysanoilla

Tuomiokirjelmässä kerrotaan, että uhrina on ollut Moilasen entinen naisystävä.

Mainos
Mainos päättyy

Kun suhde on päättynyt, Moilanen on aloittanut  tekstiviestipommittelun.

Osassa viesteissä mies on yrittänyt selvittää, voisiko seurustelusuhde jatkua. Kun näin ei tapahtunut, Moilanen lähetteli ex-naisystävälleen halventavia viestejä, joissa hän nimitteli naista törkysanoilla.

Oikeudessa nainen kertoi, että hän uskaltanut estää Moilasta puhelimessa. Hän pelkäsi puhelineston provosoivan miestä entisestään ja pelkäsi, että mies voisi tulla hänen pihapiiriinsä, jolloin naisen lapset olisi saattaneet pelästyä.

Niinpä nainen vastasi viesteihin vain lyhyestä, pyytäen Moilasta lopettamaan viestittelyn.

Tekstiviestejä tuli ”paljon” ja niiden lisäksi 5 – 10 puhelua päivässä.

Käräjäoikeuden mukaan Moilasen teot täyttivät kunnianloukkauksen ja viestintärauhan rikkomisen tunnusmerkistön.

Mainos
Mainos päättyy

Aggressiivisia viestejä

Viesteissään ex-naisystävälleen Moilanen muun muassa väitti, ettei ole lyönyt kyseistä naista tai ylipäätään ketään toistakaan naista.

Moilasen mukaan moiset puheet olivat valheita ja hän muun muassa viestitti laittavansa ”porukoita sairaalakuntoon”, jos hänestä tällaista puhuttaisiin.

Puheet Moilasen menneisyydestä pitivät kuitenkin paikkansa, sillä hänet on neljä vuotta sitten tuomittu aiemman naisystävänsä kahdesta lievästä pahoinpitelystä sekä yhdestä kunnianloukkauksesta. Tuomio näistä on lainvoimainen.

Tässä tuoreimmassa tuomiossa käräjäoikeus katsoi, että Moilasen lähettämät viestit ovat olleet aggressiivisia ja sisältäneet sanallisesti uhkauksen siitä, että ex-naisystävä voi joutua väkivallan kohteeksi. Viestit saatuaan ex-naisystävä oli pelästynyt niin, että oli yöpynyt ystävänsä luona.

Lisäksi Moilanen oli uhkaillut toimilla, joiden seurauksena ex-naisystävä menettäisi työpaikkansa.

Mainos
Mainos päättyy

Käräjäoikeuden näkemyksen mukaan viestit täyttivät laittoman uhkauksen tunnusmerkistön.

Toisen kunnianloukkaustuomion Moilanen sai siitä, kun hän oli levitellyt Facebookissa naisesta valheellisia tietoja halventavassa tarkoituksessa.

Tällainen tuomio tuli

Varsinais-Suomen käräjäoikeus lätkäisi Moilaselle tuomion neljästä eri rikoksesta, mutta se hylkäsi syytteessä olleen oikeudenkäytössä kuultavan uhkaamisen.

Moilanen selvisi rangaistuksesta 60 päiväsakolla. Hänen tuloillaan maksettavaa tuli 1 260 euroa.

Lisäksi mies joutuu maksamaan 80 euron suuruisen rikosuhrimaksun, 112 euroa todistelukustannuksia, uhrilleen kärsimyksestä 2150 euroa ja 4 556 euron oikeudenkäyntikulut.

Kaikkineen Moilaselle tuli käräjöinnistä 8 158 euron suuruinen lasku.

Tuomio ei vielä ole lainvoimainen.

Seiska tavoitti Moilasen, mutta hän ei ollut halukas kommentoimaan rikostuomiotaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan