Tunnustus! Lue lausunto sanasta sanaan – Norjan kruununprinsessan poika Marius sanoo olleensa kokaiinin vaikutuksen alaisena pahoinpidellessään tyttöystävänsä

Tunnustus! Lue lausunto sanasta sanaan – Norjan kruununprinsessan poika Marius sanoo olleensa kokaiinin vaikutuksen alaisena pahoinpidellessään tyttöystävänsä

Norjan hovin jättiskandaali, kruununprinsessa Mette-Maritin Marius-pojan tekemä oman tyttöystävänsä pahoinpitely saa nyt vauhtia tutkintaansa.

Mainos
Mainos päättyy

Norjan yleisradiolle NRK:lle antamassaan lausunnossa kruununprinsessa Mette-Maritin poika Marius Borg Høiby myöntää pahoinpidelleensä tyttöystävänsä.

Lausunto on karua luettavaa, jos sitä olivat syytteetkin. Alla on vapaasti norjasta suomennettu Mariusin antama lausunto, jota edelsi asian tunnustaminen poliisille.

– Viime viikonloppuna tapahtui jotain, mitä ei olisi pitänyt. Aiheutin ruumiinvamman ja tuhosin esineitä asunnossa alkoholin ja kokaiinin vaikutuksen alaisena riidan päätteeksi. 

Mainos
Mainos päättyy

– Minulla on useita psyykkisiä sairauksia, joiden vuoksi minulla on koko aikuisikäni ja lapsuuteni ollut haasteita. Olen kamppaillut kauan päihdeongelmien kanssa, ja olen ollut niiden vuoksi myös hoidossa. Tähän hoitoon aion nyt palata ja suhtautua siihen mitä suurimmalla vakavuudella.

– Päihteidenkäyttöni ja diagnoosini eivät voi olla perusteena sille, mitä tapahtui viime viikonlopun sunnuntai-iltana siinä asunnossa Frognerissa. Haluan ottaa vastuun teoistani ja kertoa tekemiseni totuudenmukaisesti poliisille.

– Minulle kaikkein tärkeintä on pyytää anteeksi rakastetultani. Hän ei ansainnut sitä, mitä tuona yönä tapahtui eikä äärimmäistä kuormitusta sekä norjalaiselta että ulkomaiselta medialta. Tiedän, että tällaisen jäljiltä valokuvaajien ja toimittajien jahtaaminen on ollut rankkaa.

– Haluan pyytää anteeksi myös perheeltäni. Tiedän, että tekoni ovat vaikuttaneet suuresti teihin.

– Joten teille rakkaimpani, anteeksipyyntöni. Näin ei olisi pitänyt tapahtua, ja otan täyden vastuun teoistani. Marius Borg Høiby

Mariusin lausunto välitettiin NRK:lle hänen puolustusasianajajansa kautta.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan