Tällainen on Kaarle Kustaan ja Silvian lomaparatiisi: "Niin typerää"

Tällainen on Kaarle Kustaan ja Silvian lomaparatiisi: 'Niin typerää'

Kuningasparin miljoonahuvilaan on liittynyt melkoista soutamista ja huopaamista.

Mainos
Mainos päättyy

Auringossa kimalteleva Välimeri, upeita kivihuviloita, toinen toistaan parempia ravintoloita... Ranskan Riviera on fantastinen lomakohde kelle tahansa. Ei ihme, että myös kuninkaalliset ovat mieltyneet sen tarjoamaan rauhalliseen luksukseen. 

Arkistovideolla kuningas Kaarle Kustaa kruisailee ökybemarillaan:

Kuningas Kaarle Kustaalla ja kuningatar Silvialla on hulppea lomakoti Rivieralla. Luksushuvila Mirage sijaitsee Sainte-Maxime -rantakaupungissa, aivan paremmin tunnettua St. Tropez'ta vastapäätä. Kesäasunto on ollut kuningasperheen omistuksessa kahdeksankymmentä vuotta. Kunkkuparin hallintaan se siirtyi 1997 Prinssi Bertilin menehdyttyä. 

Järisyttävä arvonnousu

Edustustehtävien täyttämän kalenterin takia Kaarle Kustaa ja Silvia eivät ehdi viettää huvilalla niin paljon aikaa, kuin toivoisivat. Kuningas onkin harkinnut laittavansa ökytalon myyntiin. 

Mainos
Mainos päättyy
Kuningasperheen lomailuun on kuulunut vuosien varrella myös veneilyä. Kuva on otettu vuonna 2003 St. Maximen huvilan lähettyviltä.
Kuningasperheen lomailuun on kuulunut vuosien varrella myös veneilyä. Kuva on otettu vuonna 2003 St. Maximen huvilan lähettyviltä.

Aikoinaan 9 miljoonan kruunun arvoisen tönön hinnan arvellaan huitelevan nykypäivänä yli sadassa miljoonassa. Naapuritalo myytiin hiljattain 103 miljoonalla, kertoo Allt om kungligt. Markkinat aivan rannan tuntumassa sijaistevasta huvilasta luopumiselle olisivat siis varsin suotuisat. Kaikkia suunnitelmat eivät kuitenkaan ole miellyttäneet.

– Se on nykyään niin typerää, se on melkein päätien varrella. Liikennettä on paljon. Tiedän, että veljeni saattaisi haluta myydä sen. He eivät saa siitä paljon irti. Se on silti sääli, kuninkaan edesmennyt sisar prinsessa Birgitta totesi Expressenille 2023.

Siirtyykö prinssille?

Ilmeisesti Kalle on laittanut aikeensa ainakin toistaiseksi jäihin, sillä huvila ei ole ilmestynyt myyntiin edes kaksi vuotta Birgittan lausunnon jälkeen. 

Mainos
Mainos päättyy
Prinssi Carl Philip ja prinsessa Sofia lapsineen ovat mieltyneet Villa Mirageen.
Prinssi Carl Philip ja prinsessa Sofia lapsineen ovat mieltyneet Villa Mirageen.

Tyhjillään Mirage ei suinkaan ole seisonut. Nykyisin siitä ilon ottaa irti erityisesti prinssi Carl Philip perheineen. Mikäli jälkipolvien into huvilan pyörittämiseen jatkuu, on mahdollista, ettei Kaarle Kustaa myy lomaparatiisiaan lainkaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan