Synkät pilvet leviävät prinsessa Madeleinen liiton ylle - Näin Chris selittää, miksei heitä nähdä yhdessä

Yrmyn maineessa kulkeva kuninkaan vävypoika Chris ei jatkossakaan aio leikkiä hovin kanssa.
Kun prinsessa Madeleine, 41, aikoinaan nai liikemies Chris O'Neillin, 49, oli kyllä jo tiedossa, että tämä aikoo jatkaa bisneksiään. Edelleen 13 vuotta myöhemmin aviomiehen kuviot kuitenkin heittävät pilviä liiton ylle.
Kymmenen viime vuotta Madde ja Chris ovat asuneet ulkomailla, enimmän osan ajasta Floridassa palatsimaisessa 15 huoneen kodissaan.
Vaikka Chris kieltäytyi heti prinssin tittelistä ja sanoi, ettei ole kuninkaallista perhettä sen hallinnollisessa mielessä - josta Kaarle Kustaa hänet lopullisesti rajasikin ulos hoviperhettä tiivistäessään kaksi vuotta sitten - on hänen ehdottomuuttaan asiassa ihmetelty.
Ajoittain Madeleine onkin esitetty kärsivänä, kotimaansa hylänneenä ja yksinäisenä rouvana, joka kaipaa kotiin.
Yrmy-Chrisiä ylistetään somessa: "Kunnioittava, pukeutuu hyvin..."
Virallisesti asiat ovat toki kunnossa. Silti ensi viikon virallisessa valtiovierailullaan (19.-22.2.) Yhdysvaltoihin ei kruununprinsessa Victoria ehdi nähdä pikkusiskoaan. Hovin mukaan virallisuuksien jälkeen Vickan singahtaa sujona takaisin Ruotsiin.
Sen verran hovista kuitenkin on kerrottu, että Madde ja Yrmy-Chris olisivat muuttamassa takaisin Ruotsiin - tosin muuton piti olla jo viime elokuussa, mutta vieläkään pariskunta ei kansankodissa asu.
Prinsessa Madeleinen perheellä edessä valtava muutos - tästä on kyse
Chris on kuitenkin ollut vaativasti omalla linjallaan. Hän on jo kaksi vuotta avioliiton solmimisen jälkeen, vuonna 2015 sanonut Expressenille, että lähinnä keskittyy tekemään parhaansa, jotta Madde voi hoitaa kuninkaalliset velvoitteensa.
Siihen se on jäänyt. Välillä tästäkin on jouduttu keskustelemaan, kun parhaan tekeminen on ollut omiin töihin keskittymistä Madden auttamisen sijaan.
- Minä tuon ruuan pöytään. Työ ei mahdollista, että kuukausia etukäteen vahvistan olevani mukana jossain virallisessa tehtävässä, Chris sanoi haastattelussaan Expressenille.
- On varmasti vaikea ymmärtää, mutta en vain pysty siihen. Teemme yrityksessä kovasti töitä, ja sitten joku suurasiakas ilmoittaa voivansa tavata vain, kun minulla olisi kuninkaallinen tapaaminen. Asiakkaat eivät suunnittele kuukausia etukäteen, hyvällä säkällä voin saada tiedon tapaamisesta pari päivää etukäteen. Mitä siinä voi tehdä?

Vuonna 2018 Chris teki entistä tiukempaa rajausta. Hän selitti King Magazinelle Ruotsissa, ettei todellakaan ole syntynyt kuninkaalliseksi, ja suorastaan ylpeili sillä. Tämä otettiin tietysti hovissa vastaan happamesti, ja varmasti kotonakin lausuntoa pidettiin kovana.
- Olen Christopher O'Neill ja isäni oli Paul O'Neill. Hän ei ollut kuninkaallinen vaan perheenisä, joka tiesi kuka oli, teki kovasti töitä ja pärjäsi sillä itse, Chris laukoi.
Näin Yrmy-Chris käy ruokakaupassa – ostoskorissa suomalaisten suosikkituote
Tuore Svensk Dam kertoo, Chrisin mielestä hänen yrmyn maineensa johtuu siitä, ettei häntä tunneta Ruotsissa.
- Kadun kuitenkin, että olen pitänyt niin tiukasti kiinni yksityisyydestäni alusta asti. Olisi pitänyt olla avoimempi, mutta silti en ole virallisesti kuninkaallinen kuten Madeleine on. Minun ei pitäisi joutua selittelemään sitä.
Silti Chris myöntää, että hänen olisi pitänyt "antaa itsestään vähän enemmän". Epäselväksi jää, viittaako hän ruotsalaiseen yleisöön vai vaimoonsa.