Shokkikäänne kruununprinsessa Mette-Maritin pojan rikossotkussa

Lähisuhdeväkivallasta ja seksirikoksista koostuva rikosvyyhti etenee pian syyttäjän pöydälle.
Kruununprinsessa Mette-Maritin poika Marius Borg Høiby on vaihtanut asianajajansa uuteen. Aiemmin "gangsteriasianajaja" Øyvind Bratlienin edustamaa 27-vuotiasta edustaa nyt Ellen Holager Andenæs.
Uusi asianajaja on saanut Expressenin mukaan lempinimekseen "Rauta-Ellen", ja hänellä on takanaan monipuolinen ura lakiasioissa.
Ellen vahvisti Aftenpostenille edustavansa Mariusia tästä eteenpäin, kun rikostutkinnat etenevät.
– Voin vahvistaa sen. Minut nimitettiin tänä aamuna, hän totesi lehdelle helmikuun lopulla.
Marius jakoi Rauta-Ellenin välityksellä myös tiedotteen, jossa kiitti edellistä avustajaansa viimeisen puolen vuoden aikana saamastaan tuesta.
– He ovat seisseet rinnallani elämäni vaikeimpien aikojen ajan. Tulen aina olemaan siitä kiitollinen, Marius totesi.
77-vuotias Ellen on kokenut puolustusasianajaja. Hän on toiminut myös valtion syyttäjänä, hovioikeuden tuomarina sekä Norjan turvallisuuspoliisin PST:n määräaikaisena johtajana.

Vyyhti sakenee
Marius pidätettiin alkujaan 4. elokuuta viime vuonna, ja tämän jälkeen hänet on pidätetty vielä kahteen otteeseen. Hän on viettänyt tovin myös tutkintavankeudessa, sillä hänen on uskottu hävittävän tai manipuloivan todisteita vapaana ollessaan.
Häntä syytetään esimerkiksi kahdesta raiskauksesta ilman yhdyntää, jotka ovat kohdistuneet kahteen eri naiseen. Toinen uhreista on televisiosta tuttu viihdetähti Linni Meister, joka ei Se og Hørin mukaan tiennyt tapahtuneesta ennen kuin näki asiasta videomateriaalia.
Marius on epäiltynä myös kolmeen ex-tyttöystäväänsä kohdistuneesta lähisuhdeväkivallasta.
Lisäksi häntä syytetään miespuoliseen uhriin kohdistuneesta tappouhkauksesta, useammasta lähestymiskiellon rikkomisesta, vammantuottamuksesta ja uhkailusta.
Marius on myöntänyt syyllistyneensä häikäilemättömään käytökseen, vahingontekoon, uhkailuun, vammantuottamukseen ja tappouhkaukseen.
Poliisin uskotaan pian lähettävän esitutkintamateriaalit syyttäjälle. Tämän jälkeen selviää, hylätäänkö syytteet vai jatkuuko asia oikeudessa.