Prinssi Harry joutui pulaan

Kinkkisen pulman kohdatessaan Harry haki apua yllättävältä taholta
Prinssi Harry ja herttuatar Meghan asuvat Yhdysvaltojen Kaliforniassa. Pariskunnan luksuslukaali sijaitsee vauraalla Monteciton alueella, jonka lukuiset julkisuuden henkilöt ovat valinneet kotikyläkseen.
Harryn ja Meghanin naapurustossa asuu muun muassa juontaja Oprah Winfrey. Yhä suurta suosiota nauttiva tv-legenda paljasti hiljattain yllättävän prinssipariin liittyvän kommelluksen vieraillessaan Kelly Ripan Let's Talk Off Camera -podcastissa.
Oprahin kertomus sijoittuu pääsiäiseen. Hän kertoo saaneensa tuolloin Harryltä puhelun, jossa tämä pyysi naapuriltaan pikaista apua.

– Anteeksi, että vaivaan O, mutta meillä on täällä ankkaongelma, Oprah kertaa tapahtumien kulkua.
Yllättävät kämppikset
Kävi ilmi, että Harryn ja Meghanin takapihalle todella oli muuttanut ankka. Se oli rakentanut pesän ja sen munimat munat olivat ehtineet kuoriutua. Prinssiparin piha ei kuitenkaan ollut suotuisin paikka pienille lättäjaloille.
– Harry kysyi voivatko he tuoda ankat minun luokseni, sillä heidän pihassaan ei ole lampea, Oprah kertoo.

Oprah suostui, mutta pyysi Harrya odottamaan tovin siirto-operaationsa kanssa. Hänen ystävänsä Gayle Kingin lapsenlapset olivat tulossa kylään, ja Oprah toivoi näiden päsevän näkemään, kun poikaset pulahtavat lampeen. Harry ei kuitenkaan ollut innokas odottamaan, vaan ilmoitti saapuvansa välittömästi linnut mukanaan.
Kaakattava kaaos
Hätäily osui omaan nilkkaan. Harry pakkasi tipuset laatikkoon, mutta niiden emo lennähti karkuun avoimesta ovesta.
– Jahtasimme emoankkaa, joka oli etupihalla. Meillä oli sen poikaset. Harry juoksi ankan perässä, Meghan tuli ulos ja juoksi myös emon perään yrittäen saada sen palaamaan poikastensa luo, Oprah selittää kaaoottista tilannetta.
– Juoksimme varmaan puoli tuntia ympäriinsä poikaset laatikossa. Siitä on videokin, se on hauskin asia, jonka olen nähnyt.
Meghan jakoi ankoista videon myös Instagramissaan. Voit katsoa sen alta.