Prinssi Carl Philip: Sakko napsahti!

Prinssin firma ei reagoinut huomautukseen.
Prinssi Carl Philip on tiukassa tilanteessa, sillä hän joutuu maksamaan sakon. Asiasta kertoo Expressen.
Arkistovideo: Ruotsissa juhlittiin kruununprinsessan synttäreitä
Lehden mukaan yksi prinssin yrityksistä, Bernadotte & Kylberg AB, ei ole jättänyt vuosikertomustaan määräajassa. Yhtiötä pyörittää prinssin kanssa Oscar Kylberg.
Firmalle lähetettiin kesäkuun puolivälissä muistutus, mutta tästä huolimatta vuosikertomusta ei näkynyt vielä heinäkuun lopussakaan.
Ruotsin patentti- ja rekisterihallitus päätti määrätä firmalle myöhästymismaksun, joka on hoidettava lokakuun kahdeksanteen päivään mennessä. Jos vuosikertomusta ei kuulu tuohonkaan mennessä, uhkaa yrittäjiä vielä lisäsakko.
Myöhästymismaksun suuruus on 5 000 kruunua eli hieman alle 550 euroa.
Sisaryhtiö menestyy
Bernadotte & Kylberg AB on design-yritys, joka tekee yhteistyötä eri yrityksien kanssa esimerkiksi huonekalumuotoilun alalla.
Vuonna 2023 Carl Philip ja Oscar perustivat sen rinnalle Bernadotte & Kylberg Retail AB:n, joka pyörii heidän verkkokauppansa takana. Verkkokaupassa he myyvät itse suunnittelemiaan huonekaluja ja sisustustarvikkeita.
Ensimmäinen firma raportoi viime vuonna 3,1 miljoonan kruunun (noin 278 000 euron) voitot. Liikevaihto näki hurjan 440 prosentin kasvun vuoden 2023 jälkeen.
Carl Philip firmoineen ei ole kommentoinut tilannetta.

Uranraivaaja
Kuninkaallisilla on monia eri yhtiöitä, joissa esimerkiksi hoidetaan heidän osakesalkkujaan ja muuta omaisuuttaan. He eivät kuitenkaan yleensä ole mukana yhtiöiden hallituksissa.
Sääntöön tuli poikkeus vuonna 2024, kun prinssi Carl Philip otti roolin Bernadotte & Kylberg AB:n hallituksessa.
Muotoilufirma oli nähnyt monien vuosien vaikeudet, kunnes vuonna 2020 se viimein nosti voittonsa yli 600 000 euroon ja vuonna 2021 hurjiin 1,4 miljoonan euron voittoihin.