Prinsessa Märtha Louise ja Durek Verrett tekivät kylmän tempun perheenjäsenille
Prinsessan ja shamaanin häistä puuttui kaksi tärkeää henkilöä.
Prinsessa Märtha Louisen ja itseoppineen shamaani Durek Verrettin häitä juhlittiin viime viikonloppuna Norjan Geirangerissa. Juhlaväkeen kuului esimerkiksi Märtha Louisen pikkuveli kruununprinssi Haakon ja hänen vaimonsa kruununprinsessa Mette-Marit sekä tietenkin Märtha Louisen vanhemmat, kuningas Harald ja kuningatar Sonja.
Paikalla olivat myös Haakonin ja Mette-Maritin yhteiset lapset, prinsessa Ingrid Alexandra ja prinssi Sverre Magnus sekä Sverre Magnuksen tyttöystävä. Myös Ruotsin kuninkaallisia saapui paikalle, ja juhlaväen seassa iloitsivat kruununprinsessa Victoria ja prinssi Carl Philip puolisoineen.
Kruununprinssin perheestä paikalle sen sijaan ei saapunut Mette-Maritin poika Marius Borg Høiby. Marius sai kutsun häihin, mutta valitsi kesällä osallistua samaan aikaan järjestettäviin tv-julkkisten hääjuhliin. Lopulta Mariuksen kutsu Italiassa pidettäviin häihinkin peruuntui, ja hän päätyi viettämään viikonlopun Toscanassa lomaillen ilman minkäänlaista häähumua.
Äiti ja sisko puuttuivat
Juhlaväestä puuttui myös kaksi Durekin perheenjäsentä. Hänen äitinsä Veruschka Urquhart ja siskonsa Demi DeLaNuit.
Viime kuussa uutisoitiin, että Durek ja Märtha Louise lähettivät Veruschkalle uhkauskirjeen. Kirjeessä he vaativat, että Veruschka lopettaa pojastaan puhumisen julkisuuteen, tai edessä olisi oikeusvääntö. Parin mukaan äiti olisi loukannut poikaansa puheillaan.
Veruschka on haastatteluissa kutsunut Durekia vaaralliseksi ja väittänyt tämän aivopesseen Märtha Louisen. Vaikka Veruschka kertoo itsekin olevansa Durekin tavoin yhteydessä henkimaailmaan, on hän joissakin asioissa vahvasti poikansa mielipiteitä ja väitteitä vastaan.
Durek on aiemmin kertonut Vanity Fairille kasvaneensa "äärimmäisen rikkaissa olosuhteissa" isänsä arkkitehtityön ansiosta. Lapsuuteen kuului palvelijoita ja yksityislentoja. Veruschka on kuitenkin väittänyt, ettei näin olisi.
Rajuja ulostuloja
Märtha Louise näpäytti Veruschkalle takaisin sanoen, että Durekin lapsuudenystävän mukaan Durek oli "yksi koulun rikkaimmista lapsista".
Märtha Louisen ulostulon jälkeen Durekin sisko Demi puuttui keskusteluun.
– Jyräätte 81-vuotiasta äitiämme hieman liian kovaa minun makuuni, hän täräytti videoviestissään.
Demi on yrittänyt erottaa itseään Durekista omien sanojensa mukaan neljän vuoden ajan. Tuolloin kävi "tapahtuma", josta hän ei ole kertonut sen enempää, mutta uhkasi kertovansa asiasta lisää.
Demin mukaan myös hän on saanut samanlaisen uhkauskirjeen kuin äitinsä. Kirjeessä häntä vaadittiin poistamaan tilitys, jossa hän pyytää veljeään tapaamaan hänet "erimielisyyksien sovittelemiseksi" ja julkaista anteeksipyyntövideo.
– Vastaukseni? Ei, Demi kuittasi.
Lisäksi Demin pitäisi luovuttaa Durekille kaikki tieto, mukaanlukien digitaaliset tiedostot, joita hänellä Durekista saattaisi olla. Tähänkään Demi ei suostunut.
Demi julkaisi Instagram-tililleen häiden alla avoimen kirjeen kuningas Haraldille. Kirjeessä, jonka hän lukee ääneen videolla, hän kertoo saamastaan uhkakirjeestä.
Lähteet: Daily Mail, Se og Hør, Aftonbladet