Mette-Maritin Marius-pojan törkytouhut jatkuvat – tuhosi kotinsa!

Mette-Maritin Marius-pojan törkytouhut jatkuvat – tuhosi kotinsa!

Mariuksen käsissä saavat kyytiä niin ihmiset kuin tavaratkin.

Mainos
Mainos päättyy

Norjan kruununprinsessa Mette-Maritin poika Marius Borg Høiby, 27, vain jatkaa oman kuoppansa kaivamista. 

Kuningashuone joutui kohun keskipisteeseen elokuussa, kun Mette-Maritin aiemmasta suhteesta syntynyt Marius -poika pidätettiin. Alunperin häntä epäiltiin pahoinpitelystä ja vammantuottamuksesta. Sittemmin listaan on lisätty uhkailu sekä lähestymiskiellon rikkominen. 

Huumeita ja rikollisia

Rikosepäilyiden myötä Mariuksen elämäntyyli ja lähipiiri ovat joutuneet melkoiseen syyniin. Hänen on kerrottu liikkuvan varsin kyseenalaisissa porukoissa, ja hänen ystäviinsä kuuluu esimerkiksi tuomittuja huumerikollisia. 

Mainos
Mainos päättyy
Useat Mariuksen entiset tyttöystävät ovat kertoneet tämän väkivaltaisesta käytöksestä.
Useat Mariuksen entiset tyttöystävät ovat kertoneet tämän väkivaltaisesta käytöksestä.

Syyskuun lopulla norjalainen Se og Hør uutisoi Mariuksen pitäneen hurjia bileitä niin kruununprinssiparin asunnolla kuin omassa kodissaankin. "Skaugum-festareiksi" kutsuttujen juhlien yhteydessä paikalta katosi omaisuutta, jonka arvo on korkea paitsi tunnetasolla myös rahallisesti. Osa esineistä on onnistuttu saamaan takaisin, sillä niitä yritettiin myyydä nettihuutokaupassa. 

Tuhosi tönönsä

Se og Hørin tuoreimpien tietojen mukaan Mariuksen Skaugumissa sijainnut koti on kokenut kovia. Kohu-kuninkaallisen kerrotaan tuhonneen pienen punaisen pirttinsä totaalisesti. 

Talo sijaitsee Mette-Maritin ja prinssi Haakonin mailla, vain muutaman sadan metrin päässä heidän asunnostaan. Pariskunnan kerrotaankin olleen tietoisia Mariuksen villeistä juhlista sekä tämän aiheuttamista vahingoista. 

Mainos
Mainos päättyy
Mariuksen ystäväpiiriin kuuluu tuomittuja rikollisia, joista monet ovat huomattavasti häntä vanhempia.
Mariuksen ystäväpiiriin kuuluu tuomittuja rikollisia, joista monet ovat huomattavasti häntä vanhempia.

Rikosepäilyiden ja niistä seuranneen julkisuuden myötä kruununprinssipari ei voi enää sulkea silmiään Mariuksen käytökseltä. Viimeaikaisten tapahtumien valossa Mariuksen pääsyä kiinteistölle on rajoitettu. Lisäksi vartointia alueella on lisätty. 

Alunperin juuri Mariuksen ongelmat ovat olleet syy sille, miksi Mette-Marit ja Haakon ovat halunneet tämän asumaan lähelleen. Marius asui aiemmin Oslossa, ja tuolloin nuorukaisen juhlinnan kerrotaan olleen ylenpalttista. Prinssipari ajatteli Skaugumissa majailun rauhoittavan Mariusta, mutta näin ei kuitenkaan tapahtunut. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Mette-Maritin Marius-pojan törkytouhut jatkuvat – tuhosi kotinsa!