Märtha Louise ja Durek rahaskandaalin keskellä – poliisille hurja lasku kohuhäistä

Märtha Louise ja Durek rahaskandaalin keskellä – poliisille hurja lasku kohuhäistä

Kesän häitä varjostaa kiista yksityiseksi väitettyjen häiden julkisista kuluista.

Mainos
Mainos päättyy

Norjan prinsessa Märthä Louisen ja Durek Verrettin häät viime vuoden elokuussa olivat juuri niin näyttävät kuin oletettiinkin.

Kauniin Geirangerinvuonon perällä oleva pikkukylä ja sen kallis turistihotelli olivat eurooppalaisillekin kuninkaallisille kavereille eksoottinen kohde. Luonnonkauneus häissä vain korostui, kun osa monivaiheisista hääjuhlallisuuksista pidettiin vesillä vuonossa.

Surullista kyllä, laskuja jäi maksamatta. Myös niin sanotussa giniskandaalissa hääpari astui miinaan ja sotki yksityisen elämänsä ja bisneksensä hovistatuksen käyttöön.

Häistä jäi norjalaismediassa lopulta paha maku, jota selviteltiin pitkään.

Mainos
Mainos päättyy

Kättä taskuun, poliisit!

Selvittely myös jatkuu. Torstaina (23.1.) Norjan poliisien ammattiliiton lehti Politiforum kertoi, että häistä syntyi poliisille noin 140 000 euron ylimääräinen lasku.

Summa ei sinällään ole jättimäinen, olihan paikalla Euroopan isoja kihoja sekä Norjan johtoa suojeltavana. Maksumieheksi kuitenkin  joutuu yksistään pikkiriikkinen Møren ja Romsdalin poliisilaitos. Se saa laittaa kättä taskuun kattaakseen enimmäkseen palkoista syntyneen kulun, jota ei ennen hääsuunnitelmien julkistusta ollut osattu huomioida.

Häät sinällään olivat upeat, ainakin niiltä osin kuin niistä julkisuuteen saatiin tietoa ja kuvia.
Häät sinällään olivat upeat, ainakin niiltä osin kuin niistä julkisuuteen saatiin tietoa ja kuvia.

Summa on pois muista keskinorjalaisen rannikkopiirin palkka- ja käyttömenoista, eikä siihen ole tulossa esimerkiksi hovilta lisää. Politiforum kertookin piirin olleen lisärahapyynnöstä huolimatta koko ajan varautunut maksamaan laskun itse.

Paha mieli kasvanut

Norjan hovin suosio on kokenut kolauksia. Tuorein on kruununprinsessan pojan Mariusin rikossekoilut ja suoranainen elvistely saamallaan negatiivisella huomiolla maailmalla.

Mainos
Mainos päättyy

Toinen suosion nakertaja on ollut usein ylimieliseksi koettu, itseään šamaaniksi kutsuvan Durekin ja hovin sekä yksityisten enkelibisnestensä rajaa taivuttanut Märtha Louise.

Geirangerinvuonon pohjukassa näkymät ovat upeat. Harmi pienelle poliisilaitokselle, joka sai maksaa kemujen vip-vieraiden turvallisuuden ja koskemattomuuden.
Geirangerinvuonon pohjukassa näkymät ovat upeat. Harmi pienelle poliisilaitokselle, joka sai maksaa kemujen vip-vieraiden turvallisuuden ja koskemattomuuden.

Häiden osalta skandaalin julkisista ja yksityisistä varoista tiedettiin jo etukäteen olevan edessä.

Hääpari nimittäin sulki kokonaan norjalaismedian ulos. Perusteena oli, että häät ovat yksityistapahtuma. Kuitenkin julkinen puoli on saanut laskuja häistä.

Mainos
Mainos päättyy

Tapahtuman yksityisyyttä voi pohtia – hääpari oli nimittäin myynyt häiden julkisuusoikeudet hyvistä rahoistan Hello!-lehdelle sekä Netflixille.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan