Marius Borg Høiby poistui maasta – poliisi sai huumetestin tulokset

Marius on kertonut vaikeuksistaan päihteiden kanssa.
Pahoinpitelystä, vammantuottamuksesta ja uhkailusta epäilty Marius Borg Høiby, 27, on lennähtänyt Norjasta Italiaan, uutisoi norjalainen Se og Hør. Isäpuolensa siskon, prinsessa Märtha Louisen häiden sijaan hänen aikomuksenaan oli mennä Toscanassa pidettäviin julkkishäihin.
Mariuksen päätös lähteä Italiaan tuli julki keskiviikkona. Tv-julkkisparin häihin on kutsuttu vieraaksi monia ökyrikkaita ja mediaa vältteleviä kuuluisuuksia. Mariuksen puolustusasianajajan Øyvind Bratlienin mukaan poliisille kerrottiin hyvissä ajoin Mariuksen reissuaikeista.
Mariuksella on myös NRK:n saamien tietojen mukaan täydet oikeudet matkustaa ilman rajoituksia. Jos poliisi epäilee henkilön välttelevän tuomiota, voidaan hänen passinsa jäädyttää tai hänet voidaan määrätä pidätettäväksi ulkomailla.
Mariusta kuulusteltiin edellisen kerran tiistai-iltana.

Vieraat närkästyivät
Kun muiden juhlavieraiden tietoon tuli, että myös Marius on saapumassa paikalle, ilmoitti osa heistä jättävänsä häät väliin. Kyseessä olevat vieraat eivät tahdo seuraansa huumeidenkäytöstä ja riehumisesta julkisuudessa tunnettua miestä.
Osaa myös huolestuttaa se, vetääkö Marius läsnäolollaan paikalle mediaa tai paparazzeja. Myös osa hääparin perheenjäsenistä on Se og Hørin tietojen mukaan reagoinut voimakkaasti Mariuksen mukanaoloon.
Saksalaislehti Bild julkaisi hiljattain kuvia, joissa Marius poseeraa leluaseen ja tuhannen kruunun seteleiden kanssa. Kuvassa näkyy myös valkoista jauhetta sisältävä muovipussi.
Seurauksena vieraiden ja läheisten reaktiosta, Mariuksen kutsu on vedetty takaisin.
Nyt Marius on ystävänsä kanssa Pisassa ilman suunnitelmaa. Paikalla on myös huomattava joukko norjalaista mediaa. Matkalaukkujen koosta on päätelty, että edessä on useita eri asuja vaativa reissu.
Kruununprinssi Haakon tiedotti Maanantaina, että Marius oli kieltäytynyt kutsusta Märtha Louisen ja Durekin häihin jo alkukesästä.

Huumetesti vahvistui
Torstai-iltapäivänä Oslon poliisi vahvisti, että se oli saanut tulokset Mariukselta pidätyksen yhteydessä otettuihin verinäytteisiin. Poliisi ei kerro, mitä tulokset näyttivät.
– Jutussa on tehty vakavia syytöksiä. Poliisille on tärkeää käyttää aikaa useiden, pitkälle ajalle ajoittuneiden tapauksen tutkimiseen, totesi Oslon poliisitarkastaja Henriette Taxt Rødstadli Se og Hørin mukaan.
Marius julkaisi pidätyksensä jälkeen tiedotteen, jossa kertoi kärsineensä jo pitkään ongelmista väkivallan ja päihteiden kanssa.