Madeleinen ökyanopista yllättävä tieto

Madeleinen ökyanopista yllättävä tieto

O'Neillien perhe on usein esiintynyt brittiläisen lifestyle-lehden palstoilla, ja nyt Eva O'Neill astuu aivan uudenlaiseen rooliin.

Mainos
Mainos päättyy

Prinsessa Madeleinen anoppi ja Chris O'Neillin äiti Eva O'Neill on Lontoon seurapiirien ykkösnimiä ja varakas kuin mikä. Silti hänestä ei paljoa tiedetä.

Arkistovideo: prinsessa Madeleine New Yorkissa

Eva on pitänyt matalaa profiilia, eikä suomalaisessa mediassa ole juuri tietoa hänestä. Edes Ruotsissa hän ei ole valtavan tunnettu, ja nähtävästi Isossa-Britanniassakin hän tunnettu lähinnä varakkaiden ja ylhäisten piireissä.

Mystisen Evan tarkkaa ikääkään ei tiedetä. Hän kuitenkin tuntee kaikki, jotka kannattaa tuntea. Hän ja hänen tyttärensä ovat seurapiirin suurpelaajia. 

Mainos
Mainos päättyy

Tytär ammatinvalinnanohjaajana?

Svensk Damin mukaan Evan toinen tytär eli yksi Chrisin sisarpuolista Natascha Abensperg und Traun on aiemmin ollut Tattlerin toimittajana.

Kyseessä on arvostettu lehti ja painava rooli – jossa Natascha työskenteli ennen naimisiinmenoaan kreivi Ernstin kanssa. Tattlerin aihepiiriin kuuluvat jalosukuiset, varakkaat, seurapiirit, luksus-elämäntyyli, muoti, ravintolat ja matkailu.

Nyt Eva ottaa toimittajan paikan Tattlerissa.

Evan matkaopas ja sivumaininta Silviasta.

Luultavasti Eva ei kuitenkaan hyppää aivan perustoimittajaksi. Hän kirjoitti heinäkuussa Tattleriin matkaoppaan synnyinmaahansa Itävaltaan.

Mainos
Mainos päättyy

Hienostorouvan siteet maahan ovat edelleen vahvat. Hän järjestää joka vuosi musiikkitapahtuman ja hyväntekeväisyysgaalan Amadeus Weekend, jota oli perustamassa.

Eva ja Silvia kuvattiin toissa kesänä yhdessä Salzburgissa oopperaviikonloppuna. Molempien syntymäkotikieli on saksa.
Eva ja Silvia kuvattiin toissa kesänä yhdessä Salzburgissa oopperaviikonloppuna. Molempien syntymäkotikieli on saksa.

Tekstissä ei mainita, että Eva on Ruotsin prinsessan anoppi. Kuningattaren hän kuitenkin mainitsee. Silvia on ahkera oopperaviikonlopun kävijä Salzburgissa, ja Eva nostaa sen esiin:

– Perustamani Amadeus Weekend on houkutellut merkittäviä vierailijoita ympäri maailmaa, Englannin kuninkaasta Ruotsin kuninkaaseen ja kuningattareen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan