Kuvat julki! Kuningas Charles on taas liikkeellä - Harry viipyi isänsä luona vain hetken

Kuninkaan nuorempi poika lensi Atlantin toiselta puolelta tapaamaan isäänsä alle tunniksi.
Kuningas Charlesin, 75, saamasta syöpädiagnoosista on uutisoitu medioissa kautta maailman. Tieto on tavoittanut myös prinssi Harryn, 39, joka saapui isänsä vieraaksi sairaalaan juuri ennen tämän kotiutumista.
Buckinghamin palatsi jakoi 5. helmikuuta tiedotteen, jossa ilmoitettiin kuninkaan sairastuneen syöpään. Syöpä havaittiin, kun häntä hoidettiin eturauhasen liikakasvun takia. Tarkempaa diagnoosia ei ole ilmoitettu, mutta tiedotteen mukaan kyseessä ei ole eturauhassyöpä.
- Hänen majesteettinsa on tänään aloittanut säännölliset hoidot, joiden aikana lääkärit ovat neuvoneet häntä siirtämään julkisia tehtäviä. Tänä aikana Hänen majesteettinsa jatkaa valtion tehtäviä ja virallisia paperitöitä tavalliseen tapaan, tiedotteessa ilmoitettiin.

Prinssi Harrya ei näkynyt synnyinmaassaan ennen syöpädiagnoosin julkistamista, vaikka useampi kuningasperheen jäsen on parhaillaan terveyshuolten keskellä. Prinsessa Catherinen ilmoitettiin 17.1. olleen vatsan alueen leikkauksessa, josta hän toipuu edelleen, ja Sarah Fergusonilla todettiin hiljattain syöpä vain puoli vuotta edellisten syöpähoitojen päättymisen jälkeen.
Tiedon eturauhasoperaatiosta huhuttiin saavuttaneen Harryn vasta sen jälkeen, kun siitä tiedotettiin medialle. Syöpädiagnoosistaan Charlesin kerrotaan kuitenkin kertoneen sekä Harrylle että prinssi Williamille itse, jo ennen virallisia tiedotteita.

Sairaslomaa viettävää vaimoaan tiiviisti tukenut William joutui tarttumaan isänsä velvollisuuksiin tämän sairausloman aikana. Prinssi Harry puolestaan riensi tapaamaan isäänsä Englantiin, kun edellisestä tapaamisesta oli kulunut kuukausia.
Harryn paluun Englantiin on spekuloitu olevan kauan kaivattu alku hänen ja muun perheen välien korjaantumiselle. Prinsseillä ei kuitenkaan ole Daily Mailin mukaan aikomuksia tavata. Asiantuntijat ovat elättäneet toiveita siitä, että Charlesin syöpädiagnoosi olisi saanut aikaan tulitauon veljesten välillä.

Prinssi Harry vietti isänsä luona vain noin 45 minuuttia, ja poistui tämän jälkeen oletettavasti hotelliin. Prinssi on käytännössä koditon synnyinmaassaan, kun hän viime vuonna menetti asumisoikeutensa Frogmore Cottagessa. Kuninkaallisten residenssien sijaan hänen uskotaan yöpyvän luksushotellissa.
Kovin pitkään prinssi ei tule viipymään perheensä lähistöllä, sillä jo ensi viikolla hänen odotetaan edustavan Kanadassa vaimonsa Meghanin kanssa.
Kuningas Charles ja kuningatar Camilla suuntasivat tiistaina 6. helmikuuta Lontoon-kodistaan Clarence Housesta poliisisaattueen ympäröimänä Buckinghamin palatsiin. Sieltä matka jatkui helikopterilla kohti Norfolkissa, Itä-Englannissa sijaitsevaa Sandringhamia, jossa kuningasperheellä on kartano.
Helmikuun 6. päivä on kuningasperheelle merkityksellinen; samaisena päivänä vuonna 1952 kuningas Yrjö löydettiin kuolleena sängystään Sandringhamin kartanossa, minkä jälkeen hänen tuolloin 25-vuotias tyttärensä Elisabet nousi kuningattareksi.
Kuningas Charlesin syöpädiagnoosi pisti prinssi Harryyn vauhtia - kuva
