Kuninkaalliset ahkeroivat viime vuonna – kuka oli reippain?

Kuninkaalliset ahkeroivat viime vuonna – kuka oli reippain?

Toiset kuninkaalliset ehtivät toisia useampaan edustuspaikkaan viime vuoden aikana.

Mainos
Mainos päättyy

Elämä kuninkaallisena saattaa kuulostaa teekutsuilta ja parvekkeelta vilkuttelulta, ja sitä se monesti onkin.

Kunkut tekevät kuitenkin ahkerasti töitä, ja kulissien takana tehtyjen touhujen lisäksi heille kertyy lukuisia päiviä vuodessa, jolloin he edustavat hymyt kasvoillaan ja selät suorana milloin missäkin maailman kolkassa.

Kuluneena vuonna muutamat kuninkaalliset joutuivat jättäytymään toisinaan pois töistään; prinsessa Catherine kohtasi pitkän sairausloman syöpähoitojensa takia, ja jopa kuningas Charles joutui jättämään joitakin edustustouhuja väliin.

Anne ahkeroi

Kunkkublogi UFO No More listasi Euroopan kuninkaallisten viralliset edustustehtävät tilastoihin. Listoista käy ilmi, että Espanjan kuningashuone oli viime vuonna ahkerin.

Mainos
Mainos päättyy

Espanjalaiset kunkut edustivat kaikkiaan 222:na päivänä julkisesti, ja kuningas Felipe kantoi kortensa kekoon kaikkiaan 188:na päivänä. Kuningatar Letizia puolestaan teki 188 edustuskeikkaa.

Vähiten edustustöitä teki luonnollisesti prinsessa Catherine, joka nähtiin virallisesti julkisuudessa vain 12 kertaa vuoden aikana. Prinssi William ei hänkään ehtinyt moneen puuhaan, vaan kerrytti itselleen 110 julkista tehtävää.

Brittihovissa riitti taas töitä. Kuningas Charles painoi syöpädiagnoosistaan huolimatta 186 edustustehtävää, jääden toiseksi vain prinsessa Annelle, joka jo tuttuun tapaan vei kaikista ahkerimman kuninkaallisen paikan. Anne kävi julkisissa tehtävissä kaikkiaan 217 kertaa.

Mainos
Mainos päättyy

Myös Annella oli takanaan lyhyt sairausloma hänen pudottuaan hevosen selästä ja saatuaan aivotärähdyksen. Charlesin ja Annen työkuvioista uutisoi The Telegraph.

Myös Monacossa riitti tekemistä, kun kuninkaallisia nähtiin 218:na päivänä. Ruhtinas Albert hoiti suuren osan töistään yksin, ja hänelle julkisia työpäiviä kertyi hurjat 208 kertaa ollen monarkeista ahkerin.

Pohjoismaissa puuhailtiin

Tanskassa koettiin vuoteen 2023 nähden suuri muutos, kun kuningatar Margareeta luopui vuosi sitten kruunustaan. Kuninkaaksi noussut Frederik sai siis hurjat määrät töitä kontolleen, ja se näkyi myös edustustehtävien määrässä.

Frederik edusti vuonna 2024 kaikkiaan 122:na päivänä, kun vuonna 2023 edustuspäiviä oli 92. Myös kuningatar Mary pysyi kiireisenä edustaen 94:nä päivänä.

Mainos
Mainos päättyy

Norjan ahkerin kruunupää oli viime vuonna kruununprinssi Haakon. Hänet nähtiin kaikkiaan 160:na päivänä, kun kuningas Harald kerrytti saldoonsa 121 edustuspäivää. Kuningatar Sonja nähtiin 68:na päivänä ja kruununprinsessa Mette-Marit 58:lla edustuskeikalla.

Frederik ja Mary ahkeroivat vuonna 2024.
Frederik ja Mary ahkeroivat vuonna 2024.

Reippaat ruotsalaiset

Ruotsissa kuningasperheellä oli yhteensä 207 päivää, joina heillä oli julkista tekemistä. Kuningas Kaarle Kustaa ahersi 143:na päivänä, ja kakkossijalle kiilasi luonnollisesti kiireinen kruununprinsessa Victoria armeijakoulukiireistään huolimatta.

Victorialle edustustehtäviä riitti 135:na päivänä.

Kuningatar Silvia nähtiin 124 kertaa, prinssi Daniel 98 kertaa, prinssi Carl Philip 63 kertaa, prinsessa Sofia 50 kertaa ja Ruotsiin paluumuuttanut prinsessa Madeleine 22 kertaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Kuninkaalliset ahkeroivat viime vuonna – kuka oli reippain?