Kuningatar Silvia leikattiin - näin hän voi nyt

Silvian odotetaan palaavan tehtäviinsä pääsiäisen jälkeen.
Ruotsin kuningatar Silvia, 81, joutui pari viikkoa sitten veitsen alle.
Hovi tiedotti tuolloin Silvian astuvan hetkeksi syrjään kuninkaallisista tehtävistään keskittyäkseen toipumiseen. Silvian operaation syyksi kerrottiin Hallux valgus. Ikävä, mutta varsin yleinen vaiva tunnetaan arkikielisemmin vaivaisenluuna.
Työt odottavat
Kuninkaanhuoneen tiedotuspäällikkö Margareta Thorgren kertoo Svensk Damtidning -lehdelle leikkauksen sujuneen hyvin. Kuten suunniteltua, Silvia jatkaa lepäämistä vielä pääsiäisen yli.
– Kuningatar voi hyvin, Margareta kommentoi.
Seuraava edustustehtävä Silvialla on kuninkaallisen kalenterin mukaan 28. huhtikuuta. Siihen, tullaanko kuningatarta näkemään ennen sitä, tiedottaja ei osaa vastata.
– Monenlaista työtä voi tehdä leikatusta jalasta huolimatta. Mahdotonta sanoa, mutta hän työskentelee, Margareta toteaa lehdelle.
Varmaa kuitenkin on, että pääsiäisen Silvia viettää kotilinnansa rauhassa lepäillen.
Kenkämaku syynä?
Duodecimin mukaan vaivaisenluu tarkoittaa jalkaterän ongelmaa, jossa isovarvas kääntyy muihin varpaisiin päin. Se on seurausta ukkovarpaan tyviniveleleen kohdistuvasta liiallisesta kuormituksesta.
Mainitunlaista kuormitusta voivat aiheuttaa esimerkiksi kenkät. Terveyssivusto mainitsee erityisesti korkeakorkoisten ja kapeakärkisten jalkineiden lisäävän vaivaisenluun riskiä.
Kuninkaallisilla naisilla on edustaessaan useimmiten korolliset kengät jalassaan. On siis mahdollista, että Silviankin leikkaus on seurausta tämän kenkävalinnoista.