Kuningas kiistää suhteensa prinsessa Dianaan

Kuningas kiistää suhteensa prinsessa Dianaan

Dianan rakkauselämä on jälleen nostettu tikun nokkaan.

Mainos
Mainos päättyy

Prinsessa Dianan rakkauselämä puhuttaa jälleen, vaikka tämän kuolemasta tuli elokuussa kuluneeksi jo 28 vuotta. 

Diana ja kuningas Charles, joka vielä tuolloin oli pelkkä prinssi, ilmoittivat erostaan vuonna 1992. Virallisesti avioero astui kuitenkin voimaan vasta elokuussa 1996. 

Avioliitto jäi Dianan ainoaksi. Hänen seuraelämänsä oli siitä huolimatta eroa seuranneina vuosina suurennuslasin alla. Prinsessan huhuttiin aikoinaan tapailevan muun muassa John Kennedy Junioria

Mainos
Mainos päättyy

Rakkaus ja elämä päättyivät ennenaikaisesti

Tunnetuin Dianan romansseista oli Dodi Al-Fayedin kanssa. Harrods -miljonääri Mohamed Al-Fayedin poika tapasi Dianan ensimmäisen kerran poolo-ottelussa 1986. Kaksikon välit lämpenivät kuitenkin vasta yli vuosikymmen myöhemmin. 

Diana ja Dodi lomailivat yhdessä myös Sardiniassa.
Diana ja Dodi lomailivat yhdessä myös Sardiniassa.

Diana ja Dodi viettivät yhdessä aikaa etelä-Ranskassa kesällä 1997. Myös Dianan pojat prinssi William ja prinssi Harry olivat mukana lomailemassa Dodin jahdilla. Tieto suhteesta levisi kulovalkean tavoin, kun paparazzi onnistui nappaamaan kuvan, jossa Diana ja Dodi suutelivat toisiaan. 

Romanssi päättyi traagisesti 31. elokuuta 1997. Paparazzit seurasivat Dodia ja Dianaa Pariisissa. Kaksikko pakeni kuvaajia Pont de l'Alman tunnelin läpi, mutta törmäsivät pylvääseen. Sekä Diana että Dodi kuolivat tapahtumapaikalle.

Kuningas torppaa lomaromanssin

Nyt eräs Dianan huhutuista suhteista on noussut jälleen esille.

Mainos
Mainos päättyy
Kirjailija Andrew Mortonin mukaan Diana koki olonsa epämukavaksi ollessaan kahden Juan Carlosin kanssa.
Kirjailija Andrew Mortonin mukaan Diana koki olonsa epämukavaksi ollessaan kahden Juan Carlosin kanssa.

Espanjan kuningas Juan Carlos julkaisee ensiviikolla elämäkerran. Hello! -lehden mukaan kuningas kiistaa teoksessa olleensa ikinä suhteessa Dianan kanssa

Vuosikymmenien ajan on huhuttu, että Juan Carlos olisi vietellyt Dianan tämän vieraillessa perheineen Palma de Mallorcalla vuosina 1986-1988. 

Kuninkaan mukaan huhut ovat siis perättömiä. Lisäksi hän kuvailee Dianaa kirjassa kylmäksi, etäiseksi ja hiljaiseksi naiseksi

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan