Chris O'Neill pääsee kunkkuhommiin – virallinen edustuskeikka!
Yrmy-Chrisiä odottaa tärkeä, virallinen tapahtuma muun hovin kanssa.
Kun liikemies Chris O'Neill avioitui Ruotsin prinsessa Madeleinen kanssa, jätti hän ottamatta vastaan prinssin titteliä. Näin hänen elämänsä ei muuttunut aivan mullin mallin, vaan hän sai jatkaa urallaan liiketalouden maailmassa.
Niin Chris tekikin pitkään, ja työt sujuivat erityisen hyvin perheen asuessa Yhdysvalloissa. Kun muutto Ruotsiin, prinsessan kotimaahan koitti, rekisteröi Chris firmansa Tukholmaan, hienostuneelle Östermalmille.
Chris on nähty tietenkin monissa juhlissa, kuten kruununprinsessa Victorian syntymäpäivillä, mutta työtehtävissä hän ei ole edustanut kuningashuonetta.
Kaarle Kustaa nakitti töihin
Nyt edessä on kuitenkin koko hovin edustustehtävä, jolle kuningas Kaarle Kustaa on värvännyt myös liikemies Chrisin. Kuningas, kruununprinsessa Victoria, prinssi Daniel, kuningatar Silvia, prinssi Carl Philip, prinsessa Sofia ja prinsessa Madeleine lähtevät jokainen mukaan valtiopäivien avajaisiin.
Valtiopäivien avajaiset starttaavat parlamentin uuden työvuoden 10. syyskuuta. Paikalla on suuri osa poliitikoista ja osa kuningasperheessä. Kuningas avaa valtiopäivät puheellaan. Asia selviää hovin verkkosivujen kalenterista.
Isänsä poika
Se, että Chris edustaa muun kuningashuoneen kanssa ei todennäköisesti kuitenkaan tarkoita sitä, että hän ottaisi askeleen kohti prinssititteliä. Hän on itse kertonut King-lehdelle, ettei prinssielämä ole hänen kohdallaan edes vaihtoehto.
– Se ei ole koskaan ollut vaihtoehto. En syntynyt mihinkään kuningasperheeseen. Olen Cristopher O'Neill, Paul O'Neillin poika. Hän oli perheenisä, jolla oli oma identiteettinsä, työskenteli kovaa ja onnistui siinä hyvin, hän totesi haastattelussaan taannoin.
Chris on aiemmin joutunut jättämään valtiopäivien avajaiset väliin, sillä hänellä on ollut omia kiireitä.