Yökylässä Maria Veitola: Pekka Haavisto avaa hänen ja Teuvo Hakkaraisen välejä – soitti huolissaan Hondurasista: ”Ajattelin, että tämä on hyvä kysymys”
Yökylässä Maria Veitola -kauden viimeisessä jaksossa Maria pääsee kurkistamaan ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ruotsalaisvalmisteiseen veneeseen.
Yllättävää onkin se, ettei Pekka kutsu Mariaa koko jakson aikana kotiinsa, vaan yö vietetään Pekan paatissa.
Heti jakson alussa kaksikko suuntaa vuonna 1965 rakennetulla purrella Helsingin edustalla sijaitsevaan saareen.
Nuotion äärellä keskustelu kääntyy muun muassa puolueiden välisiin suhteisiin. Pekka kertoo Marialle hieman erikoisesta ystävyyssuhteestaan.
- Teuvo Hakkarainen edelleen soittelee minulle. Me olemme frendejä, ulkoministeri toteaa.
Shokkiero! Teuvo Hakkaraisen ja latinokaunottaren suhde päättyi!
Pekka kertoo Teuvon soittaneen hänelle tovi sitten Hondurasista, jossa perussuomalaispoliitikko oli tuolloin vierailemassa. Teuvo oli matkallaan nähnyt, kuinka luonnonkatastrofit runtelivat maata ja jättivät ihmisiä kodittomiksi. Hän toivoi saavansa Pekan avulla jonkinlaista kehitysapua Hondurasiin.
- Ajattelin, että tämä on hyvä kysymys, kun hän tulee puolueesta, joka on ollut kehitysapua vastaan, Pekka pohdiskelee.
Kohuministeri Pekka Haavisto viihtyy yksin ökytalossaan – katso paparazzikuvat!
Pekka muistelee Marialle päivää, jolloin Teuvo oli häneen yhteydessä ensimmäistä kertaa. Päivä oli jouluaatto. Noihin aikoihin Teuvo oli lausunut julkisuudessa, kuinka hänen mielestään vähemmistöjen edustajat, kuten homot ja lesbot, voitaisiin laittaa Ahvenanmaalle asumaan.
- Hän otti kuitenkin sen verran takapakkia, että soitti minulle ja sanoi, että Pekka, en minä sinua tarkoittanut.
- Ajattelin, että kiitos tästä kunniasta. Tämä on mukava kuulla, Pekka naurahtaa.
Lopulta Pekka kutsui itse itsensä Teuvon sahalle Viitasaareen kylään.
- Sen jälkeen on jäänyt tällainen keskusteluväli. Vaikka olisi eri mieltä ja erilainen maailmankuva, niin minun mielestäni Suomi olisi parempi paikka, jos tällaisia suhteita olisi enemmän.