Vappu Pimiä paljastaa viikkorytminsä: Tämän takia arki-iltojen riennot ovat pannassa

Maanantait Vappu yrittää aina pyhittää täysin muille asioille kuin työnteolle.
Juontaja Vappu Pimiä, 45, on kaikille suomalaisille tuttu paitsi Maajussille morsian -ohjelmasta myös sunnuntain Tanssii tähtien kanssa -lähetyksistä.
Vaikka syksy onkin ollut kerrassaan kiireinen, Vappu ehti jopa tehdä kolmen päivän kaupunkiloman Roomaan perheensä kanssa.
– Oikein pitkä loma joo! hän nauraa.
– Arki-iltoina en käy missään riennoissa ikinä, vaan se on puhtaasti perheaikaa. Kuskaamme lapsia harrastuksiin, laitan ruokaa ja pesen pyykkiä.
Juontajasta on ihanaa, että tämän vuoden syksy on ollut hieman tasaisempi.
– Nyt ei ole yhtä infernaalinen syksy kuin viime vuonna. Silloin kirjoitin kirjaa, ja piti kaiken päälle käydä kuvailemassa Maajusseja maailmalla.

Maanantait Vappu yrittää aina pyhittää täysin muille asioille kuin työnteolle.
Näin hurja on Vappu Pimiän treeniohjelma
Airan kuolema järkytti
Vapulla oli hiljattain uransa haastavin Tanssii tähtien kanssa -lähetys. Lokakuun 29. lähetetty Roosa nauha -hyväntekeväisyysjakso sisälsi paljon raskaita teemoja syöpään liittyen. Lisäksi illan päällä oli tietynlainen surun varjo, sillä aiemmin samalla viikolla uutinen tanssilegenda Aira Samulinin kuolemasta tavoitti suomalaiset. Studiossa oli yksinäinen tuoli, johon oli kiinnitetty Airan nimilaatta.
– Airan poismeno kosketti minua todella paljon. Sanoin Jorma Uotiselle sen lähetyksen jälkeen, johon Aira ei saapunut, että mielessäni hän on jotenkin kuolematon, vaikka hän tai kukaan meistä muistakaan ei sitä tietenkään ole. Airalla oli kuin kuolemattomuuden viitta harteillaan, että hän elää ikuisesti.
Vappu tiesi, ettei Aira jäisi heppoisin perustein pois TTK-lähetyksestä.
– Mutta silti jotenkin ajattelin, että ei tässä mitään. Uutinen kuolemasta järkytti minut.

Vappu Pimiä kertoo tunteikkaasta TTK-jaksosta: "Vaikein lähetys koskaan"
Itkunesto toimii
Juontaja oli katsonut illan aikana esitetyt insertit etukäteen kotonaan, jottei hän puhkeaisi kyyneliin suorassa lähetyksessä. Lauantaina hän itki tunnin verran tuntemuksiaan pois.
Vapun suurin haaste oli pitää itsensä kasassa, mutta hänen tapansa on todettu kokemuksen kautta toimivaksi jo aikoinaan Elämä lapselle -konsertteja juontaessa. Jos itku yllättää, hän pitää vessatauon, juttelee jollekulle studiossa tai käy korjauttamassa meikkiään. Mikäli hän päästäisi kyyneleet valloilleen, siitä ei tulisi kovinkaan nopeasti loppua.
– Roosa nauha -jakso on aina ollut heittämällä kauden vaikein työtehtävä, se on ihan selviö. Tässä ollaan tärkeän asian äärellä, mutta erityisesti koska teemana olivat tänä vuonna lasten syövät, se oli luultavasti henkilökohtaisesti vaikein juontoilta koskaan.