Uutuuskirja: Vauhti sokaisi Kaisa Liskin – "Käytti häikäilemättä hyväkseen"

Uutuuskirja: Vauhti sokaisi Kaisa Liskin – 'Käytti häikäilemättä hyväkseen'

Kiinteistökuningatar Kaisa Liskin taistelu -uutuuskirjassa Kaisa pitää itseään impulsiivisena.

Mainos
Mainos päättyy

Kaisa Liski on matkannut kohusta toiseen. Rikostoimittaja Vera Miettisen kirjoittamassa Kiinteistökuningatar Kaisa Liskin taistelu -uutuuskirja tarjoaa näkemyksiä paitsi Kaisan kohuista myös hänen persoonastaan. 

Video: Kaisa Liski oikeudessa (2024)

Uutuuskirja kuvailee Kaisaa karismaattiseksi ja vahvaksi ihmiseksi, jolla on perinteisestä suomalaisesta poikkeava elämäntyyli.

Saman sanoo suoremmin Kaisan entinen työkaveri Virpi.  

Mainos
Mainos päättyy

Kaisa on värikäs, räiskyvä persoona, niin hyvässä kuin pahassa.

Miljoonatuomiot niskassa

Sekä Virpi että Kaisa olivat molemmat töissä Vivalla, joka haastoi Kaisan aikanaan oikeuteen työsopimusasiasta.

Kaisa tuomittiin maksamaan Vivalle noin 660 000 euroa maksamattomista veloista, sopimussakoista ja oikeudenkäyntikuluista.

Myöhemmin tuli myös rikossyyte yrityssalaisuuden rikkomisesta, josta Kaisa sai kahdeksan kuukautta ehdollista sekä vielä 377 000 euroa lisää korvattavaa Vivalle.

Mainos
Mainos päättyy

Kaksi erillistä Viva-oikeudenkäynti eivät ole ainoita Kaisan saamia kuusinumeroisia korvaustuomioita. Uutuuskirja kurkistaa ihmiseen tuomioiden taustalla.

Tietää heikkoutensa

Kirjassa Kaisa itse myöntää, että hänen oma temponsa on tuonut ongelmia asiaan. Aika ja taito eivät hänen mielestään vielä 2011 riittäneet, sillä yritysten pyörittämisessä oli jo aiemmin tullut mutkia matkaan.

Saman vahvistaa kirjassa Aarno, joka oli kuusi vuotta myöhemmin Kaisan yhtiökumppani.

Hän huomasi jo lyhyessä ajassa Kaisan oman toimiston perustamisen jälkeen, ettei Kaisa ei ollut kovin suunnitelmallinen.

Oikeudessa puolesta ja vastaan

Viva-oikeudenkäynnissä oli Vivan entisiä työntekijöitä sekä firman että Kaisan todistajina. Kaisan todistajat puhuivat puolesta, Vivan vastaan.

Mainos
Mainos päättyy

Jos oli aiheellista, niin se huusi, ja välillä se huusi vähän aiheettakin. Mutta se taas myös palkitsi hyvästä työstä. Aika tyypillinen suomalainen johtaja, entinen työkaveri Virpi sanoo kirjassa.

Virpin todistuksen valossa ei ole yllättävää, että Kaisan koettiin myös johtaneen pelolla. Kirjassa Viva-yrityksen toinenkin työntekijä, Maija-Stiina on silti Virpin tapaan puolustamassa Kaisaa.

Mä koen sen hyvin rehelliseksi sen toiminnan, että jos oli jotain moitetta, niin se tuli heti, ja jos oli kiitosta annettavana, niin sekin tuli heti. Mä koen sen oikein hyvänä johtamisena kyllä.

Maija-Stiinalta tulee kirjassa kiitosta myös Kaisan ahkeruudesta.

Mira, joka työskenteli Vivan myyntijohtajana, kuvaa Kaisaa omavaltaiseksi. Hän oli Vivan todistaja, kun yllä olevat olivat Kaisan todistajia.

Joskus jopa sydämellisen oloinen nainen, mutta käytännössä käytti sitä häikäilemättä hyväkseen, Mira sanoo.

Kaisasta kertovassa uutuuskirjassa puhutaan hyvin avoimesti hänen ympärillään olleiden ihmisten käsityksistä entisestä kiinteistökuningattaresta. Kirjan on kirjoittanut kustantaja ja rikostoimittaja Vera Miettinen.
Kaisasta kertovassa uutuuskirjassa puhutaan hyvin avoimesti hänen ympärillään olleiden ihmisten käsityksistä entisestä kiinteistökuningattaresta. Kirjan on kirjoittanut kustantaja ja rikostoimittaja Vera Miettinen.

Miran mukaan Kaisa "soluttautui" ihmisiin ylenpalttisella holhoamisella, jos halusi jotain.

Taru, joka työskenteli Vivalla lakimiesesittelijänä, kuvaa Kaisaa niin ikään Vivan todistajana.

– Kyllä se sitten sen tuntemisen myötä osoittautui ihan erilaiseksi ihmiseksi, miten sitä sitten kunniakkaasti sanoisi? Epärehelliseksi. Puheet ei pitänyt paikkaansa, ihan henkilökohtaisesti mulle puhutut, ja hän oli hyvin, hyvin tällainen kiukkuinen tai aggressiivinen ja erittäin suorasanainen. Sanon, että jopa ihan pelottava kommunikoinniltaan.

"Kun kaikki hurraa, ei näe..."

Kaisa Liskin taistelun kirjoittanut Vera Miettinen pohtii, että vauhti sokaisi Kaisan, joka ensin tunnettiin hymyilevänä koko Suomen Kiinteistökuningattarena ja tv-tähtenä.

Kun kaikki hurraa ympärillä, ei näe kunnolla ja kirkkaasti eteensä, Miettinen kirjoittaa.

Samat piirteet olisivat Veran mukaan osana Kaisan talouspulmia. Vauhtisokeus sai aikaan sen, että Kaisa tuhlasi paljon sitä mukaa kuin myös ansaitsi paljon.

Vera uskoo, että Kaisan persoona vaikutti suoraan julkisuuskuvan muutokseen. Hän käyttää haastateltavaa esimerkkinä.

Kun on luonteeltaan impulsiivinen, riitatilanteet syttyvät helposti. Kun asiat pyritään ratkaisemaan nopeasti sekä itseä pidetään moniosaajana, se saattaa aiheuttaa vaikeuksia työelämässä, Vera siteeraa nimeämätöntä haastateltavaansa.

Vera uskoo myös, ettei Kaisa esimerkiksi Viva-toimissaan halunnut varsinaisesti vahingoittaa yritystä. Kirjailijan mukaan Kaisa vain ei koskaan pysähtynyt miettimään tekojensa seurauksia.

Sitaatit ovat Vera Miettisen uutuuskirjasta Kiinteistökuningatar Kaisa Liskin taistelu (Deadline kustannus, 2025).

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan