Uutta tietoa Matin ja Tepon ikävästä tilanteesta – paljonpuhuva yksityiskohta paljastui

Matti katosi julkisuudesta syksyllä 2023.
Matti ja Teppo Ruohosen tilanne on puhuttanut musiikkipiirejä jo pitkään.
Arkistovideo: Matti ja Teppo terveyskurimuksessa
Turkulaiset iskelmäveljekset ovat pysyneet jo yli vuoden päivät poissa julkisuudesta, eikä tilanteeseen ole tullut selvyyttä.
Tilanne on erikoinen, koska ennen katoamistaan kaksikko esiintyi loppuunmyydyille yleisöille isoilla areenoilla. Syyskuussa 2023 veljekset ilmoittivat peruvansa keikkoja Matin sairastumisen takia, eikä heistä ole sen jälkeen paljoa kuultu.
Matin ja Tepon yhteinen musiikkkitaipale alkoi jo 1960-luvulla, ja seitsemän vuosikymmenen aikana hittiputki on suoltanut esimerkiksi sellaiset rallit kuin Mä joka päivä töitä teen, Kaiken takana on nainen ja Näitä polkuja tallaan.
Nuorempi polvi tuntee Matin ja Tepon Portion Boysin kanssa versioidun Vauhti kiihtyy -kappaleen kautta.

Rahantekokone
Vaikka keikkarintamalta ei mitään uutta, Matti ja Teppo elävät edelleen taloudellisen yltäkylläisyyden aikoja.
He ovat perustaneet vuonna 1990 MTR Oy:n, joka mukailee veljesten nimikirjaimia. Yhtiö on ollut vuosikaudet erittäin kannattava. Viimeksi päättyneellä, lokakuun 2023 loppuun ajoittuvalla tilikaudella putiikki keräsi liikevaihtoa 373 000 euroa. Voittoa jäi 98 000 euroa.
Liikevaihto tippui edellisestä vuodesta 65 000 euroa ja tulos 94 000 euroa. Sen selittänee yllättävä keikkatauko, ja toisaalta vuoteen 2022 kirjatut liiketoiminnan muut tuotot.
Matti osallistui kokoukseen
Menestysvuosien jälkeen firmalla on voitonjakokelpoisia varoja yhteensä 675 000 euroa, eikä sillä ole juurikaan velkoja.
Yritys on sijoittanut varojaan 373 000 euron arvosta, mutta kuivien kausien varalle on myös 334 000 euron käteiskassa.
Matti ja Teppo nostavat joka vuosi firmastaan noin 78 000 euron osingot.
Terveyshuolistaan huolimatta tilinpäätöksen liitteistä selviää, että Matti oli mukana MTR Oy:n hallituksen kokouksessa. Tilaisuus pidettiin maaliskuussa 2024.