Upea trendityyli! Tältä entinen Salkkarit-tähti näyttää nyt

Saartamon perhe edusti yhdessä erittäin iloisissa tunnelmissa.
Keskiviikkona (6.11.) oli Saartamon perheelle suuri päivä, kun Tiedustelijat-dokumentin kutsuvierasensi-iltaan saapui suuri määrä väkeä. Keskiössä oli tietenkin näyttelijä Joonas Saartamo, hänen vanhempansa Matti Saartamo ja Eija Ahvo sekä sisko Venla Saartamo.
Elokuvassa Joonas tutkii isoisänsä Hannes Vehniäisen toimintaa kaukopartion johtajana toisessa maailmansodassa. Sen ensi-ilta on 22. marraskuuta.
Pinkkiä päälle
Venla ihastutti tilaisuudessa hilpeän värisessä asussa. Hän yhdisti vaaleanpunaisella ja oranssilla kuvioidun, väljän silkkipaitansa rentoihin, mustiin farkkuihin ja elokuvan armeijahenkeen sopiviin maihareihin.
Alkujaan Venla tuli tutuksi esimerkiksi Salattujen elämien Miian roolista. Viime aikoina hän on vetäytynyt syrjään näyttelijäprojekteista, ja keskittyy töihinsä esimerkiksi joogaohjaajana ja äänimaljahoitajana. Hän on myös helsinkiläisen taidehotelli AX:n tapahtumapäällikkö.

Ylpeät vanhemmat
Joonas uhkui tietenkin intoa ja ylpeyttä elokuvansa hienossa tilaisuudessa, mutta myös hänen vanhemmillaan riitti syytä ylpeyteen. Dokumentin keskiössä oleva Hannes oli Matin isä.
– Tämä on suuri tapahtuma meidän perheessämme tänä vuonna, Eija hehkuttaa.
Eija on jäänyt jo eläkkeelle, mutta vaikuttaa yhä kulttuurin saralla. Hän kertoo, että tällä hetkellä iloa elämään tuo myös Johanna Almarkin säveltämä Wasser etsii laulua, jota hän esittää eri kaupunkien kaupunginorkesterien kanssa Joonaksen tyttären Sigridin kanssa.
– Toivotaan tietysti, että kaupunginorkesterit pysyvät hengissä, kun meillä on tällainen hirvitys-hallitus, joka leikkaa koko ajan kaikesta pois. Ehdottomasti se on tärkein aihe tänä päivänä, Eija tilittää.
