Tuusulan kirveshyökkäys: Murhayrityksestä epäilty 85-vuotias levitti törkeitä herjalappuja 80-vuotiasta uhrista – ”En ymmärrä, miksi!”
Viime keväänä Tuusulaa järkytti tapaus, jossa ikämies iski aamuisella kadulla naapuriaan kirveen hamarapuolella.
Kirveshyökkäyksen uhriksi joutunut 80-vuotias mies jäi henkiin. Hän kertoi poliisille, että oli asunut hyökkääjän kanssa vierekkäisissä rapuissa yli 30 vuotta. Uhri arveli riidan alkaneen alun perin siitä, että hän oli tehnyt lumitöitä.
– Hän oli varmaan harmissaan myös siitä, että vaihdoin aika usein uuteen autoon työmatkojeni takia, ja hän joutui ajamaan vanhalla autolla, uhri kertoi kuulusteluissa.
Koko pitkän naapuruuden aikana miehet eivät puhuneet keskenään kuin korkeintaan kymmenen kertaa.
Uhri ja tämän vaimo kertoivat, että 85-vuotias syytetty oli muutama vuosi sitten alkanut kirjoittaa lappuja, joita oli liimaillut lähialueiden tolppiin, seiniin ja bussipysäkeille.
– Hän kirjoitti ihan meidän omalla nimellä meistä rumia asioita, uhri kertoi poliisille.
Uhrin mukaan lappujen levittely loppui poliisin otettua yhteyden epäiltyyn.
– En ymmärrä vieläkään, miksi hän teki tämän. Omasta mielestäni en ole tehnyt hänelle mitään sellaista, mikä hänen mieltään voisi kaivella, uhri pohti kuulustelussa.
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus käsitteli tapausta heinäkuun alussa. Syyttäjä vaati syytetylle vähintään kahdeksan vuoden vankeustuomiota murhayrityksestä.
Oikeus antoi asiassa välipäätöksen, jonka mukaan syytetty on syyllistynyt syytteessä esitettyihin tekoihin.
Tuomio annetaan, kun syytetyn mielentilatutkimus valmistuu.
Lue lisää Tuusulan kirveshyökkäyksestä torstaina ilmestyneestä Seiskasta!