TTK-tähti Anssi Heikkilä avautuu Seiskalle suhdekuvioistaan

TTK-tähti Anssi Heikkilä avautuu Seiskalle suhdekuvioistaan

Tähtiopettaja paljasti isoimman kokemansa kulttuurishokin.

Mainos
Mainos päättyy

Tanssinopettaja Anssi Heikkilä kertoi Seiskalle kuulumisiaan puhelimitse Brysselistä.

Arkistovideo: Anssi Heikkilä paljastaa, että erityisesti Linnea Leino kiinnitti hänen huomionsa Linnan juhlissa

Belgian pääkaupunkiin tammikuun puolivälissä muuttaneen Anssin kevät on kulunut parketilla.

Hänet kutsuttiin loppuvuodesta 2024 mukaan belgialaiseen Tanssii Tähtien kanssa -ohjelmaan, ja hän tarttui työtarjoukseen aikailematta.

Mainos
Mainos päättyy

Kevät on hujahtanut vauhdilla ja tanssiohjelman kuvaukset alkavat pian olla paketissa.

Vaikka voittoa ei tällä kertaa kisasta tullut, jatkuvat kuvaukset Anssin osalta vielä kolmen live-lähetyksen verran.

Tanssinopettajan on määrä palata Suomeen kesäkuun taitteessa.

Seiskan tavoittama Anssi ehti kiireiltään kertoa, miltä elämä Keski-Euroopassa on maistunut.

– On ollut mukavaa kokea kämppiselämä ensimmäistä kertaa, tanssija pohti asumiskuviotaan.

Mainos
Mainos päättyy

Yhteiselo kämppäkavereiden kanssa onkin Anssin mukaan sujunut kaikin puolin hyvin, eikä kärhämiä ole tullut.

Onko Brysselistä löytynyt ketään?

Koska kevät on sujunut tiiviisti treenisalilla ja ohjelman tuotannon parissa, ei Anssilla ole ollut edes mahdollisuutta katsella niin sanotusti ympärilleen.

– Ihan kaveripohjalla, tähtiopettaja kertoo viitaten tuotannon pyörteissä luomiinsa ihmissuhteisiin.

Kaupassa kulttuurishokki

Kesäkuun taitteessa Suomeen palaavaa Anssia odottaa vielä muutamat sovitut duunijutut, mutta sitten koittaa vapaus.

Mainos
Mainos päättyy

– Juhannuksesta eteenpäin ajattelin ihan vain lomailla, Anssi iloitsi pitkän työrupeaman päättymistä.

Kotiinpaluuseen mennessä Brysselinmatkaajalle ehtii kertyä miltei puoli vuotta elämää vieraassa maassa.

Isoin yllätys Belgiassa asumiseen liittyy Anssin mukaan kauppoihin.

– Päivittäistavarakaupat menevät täällä tosi aikaisin kiinni verrattuna Suomeen, tähtiopettaja päivitteli kohtaamaansa kulttuurishokkia. 

Hänen kertomansa mukaan kaikki isommat kaupat ja vaateliikkeet sulkevat ovensa jo alkuillasta kello 18-19 aikaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan