Tietokone ja lääkkeet tuhoutuivat! Räjähdysmäinen tulipalo teki tuhoja Finlanders-yhtyeen keikkamatkalla – kuvat!

Suosittu tanssiorkesteri Finlanders koki todellisia kauhunhetkiä viime lauantaina Pohjois-Pohjanmaalla. Orkesteri oli matkalla Tervolaan Suukosken keitaalle keikalle, kun Finlandersin pitkään palvellut keikkabussi syttyi yhtäkkiä ilmiliekkeihin Nelostiellä Kempeleen kohdalla.
Orkesterin basisti ja tunnettu lauluntekijä Aarne Hartelin kertoo, että tulipalossa kaikki tapahtui todella nopeasti. Aarne makasi linja-auton takaosaan rakennetussa punkassaan, kun hän aisti savunhajua.

Finlanders-muusikko Aarne Hartelin kauhunhetkistä keikkamatkalla: Pelastuimme viime sekunneilla!
Reppu suli mytyksi
Legendaarinen sininen keikkakiesi paloi korjauskelvottomaksi. Materiaalivahingot ovat suuret. Kaikki keikkavaatteet paloivat, samoin linja-auton lokerikoissa säilytetty irtain.
– Nyt täytyy hoitaa asiaa vakuutusyhtiön kanssa. Uudesta bussista ei ole vielä mitään tietoa, vaikka toki sellainen tarvitaan.

Aarne ei ehtinyt ottaa edes reppuaan mukaan. Se suli muodottomaksi mytyksi, ja muusikko menetti niin verenpaine-lääkkeensä kuin kannettavan tietokoneensa.
Suosikkiyhtye Finlandersin jättänyt Jussi Lammela sokkiratkaisustaan: ”Tuli vähän väsy!”
Keikan Finlanders kuitenkin heitti lauantai-iltana Suukosken keitaalla. Vuonna 1984 perustettu orkesteri ei ole koskaan jättänyt yhtään keikkaa väliin eikä siihen kyennyt räjähdysmäinen tulipalokaan.

– Poliisi ja palokunta saapuivat paikalle ennätysnopeasti, ja heidän huippuripeän toimintansa ansiosta arvokkaat soittopelimme saatiin pääosin pelastetua, Aarne kertoo.
– Saimme keikkavaatteet lainaksi toisena bändinä olleelta Saija Tuupasen ex-Miehiltä. Keikka sujui hyvin, oli varmaan niin paljon adrenaliinia veressä!
Finlanders jatkaa Lapin-kiertuettaan koko viikon.