Tiesitkö? Tämän UMK-edustajan äiti on julkisuudesta tuttu toimittaja

Lxandra
Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Lxandra, oikealta nimeltään Alexandra Lehti, on yksi Uuden musiikin kilpailun finalisteista.

Hän pyrkii Suomen Euroviisuedustajaksi kappaleella Something to Lose, joka julkaistaan tiistaina 17.1.

Lxandralla on miljoonia kuuntelukertoja Spotifyssa. Laulaja-lauluntekijä on varttunut Suomenlinnassa, ja hän on sittemmin luonut uraa ulkomailla. Berliinissä hän on asunut kuusi vuotta.

Hän aikoo vedota suomalaiseen yleisöön lauluäänellään, tunteella ja herkkyydellään.

Mainos
Mainos päättyy

- Toivon, että ihmiset pystyvät samaistumaan kappaleen tarinaan. Se kertoo merkityksellisten ihmisten tärkeydestä elämässä, hän kertoo Seiskalle.

Tässä ovat UMK-finalistit 2023: mukana muun muassa Robin Packalen, Benjamin Peltonen ja Portion Boys

Lxandra

Muutama vuosi sitten hän ei olisi arvannut, että olisi nyt UMK:ssa.

- Toivon pääseväni Euroviisuihin, jotta voisin päästä esiintymään uusien yleisöjen eteen, englanniksi laulava artisti sanoo.

Lxandran vanhemmat ovat julkisuudesta tutut toimittaja ja Uutisvuoto-ohjelmaakin juontanut Baba Lybeck ja muusikko Pekka Lehti. Laulaja sanoo, että hänen perhetaustansa nostetaan esille välillä, muttei aina.

- Olen ulkomailla niin paljon, ettei siellä Losissa tai Berliinissä tiedetä yhtään, keitä he ovat, Lxandra nauraa.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen Euroviisuedustaja valitaan Uuden musiikin kilpailussa 25. helmikuuta Turun Logomossa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan