
Tiesitkö? Ali Jahangiri on pyörittänyt smoothie- ja nettibisneksiä: ”Voisin ostaa hienon auton, mutta…”
Kolmekymmentä vuotta sitten Ali Jahangiri tuli vanhempiensa ja veljensä kanssa Suomeen Iranin pakolaisina.
Perhe kotiutui Suomeen hyvin, ja heidän vanhempansa jatkoivat ammateissaan, isä sähköasentajana ja äiti sairaanhoitajana. Alin Zahra-äiti myös palkittiin myöhemmin Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan 1. luokan mitalilla pitkästä urastaan sairaanhoitajana.
Koomikko Ali Jahangiri vaihtaa alaa 40-vuotiaana: Minusta tulee ruokakauppias!
Suomalaisille Ali Jahangiri tuli tutuksi stand up -koomikkona vuonna 2004. Nyt Ali on päättänyt jättää viihdebisneksen vähemmälle ja satsata kunnolla alanvaihdokseen. Vaikka Ali haaveilee oman ruokakaupan pyörittämisestä, sormia napsauttamalla ei kauppiaaksi tulla.
– Olen ollut jo harjoittelemassa kaupassa, mutta syksyllä saan viimeiset teoriaopinnot kuntoon, jolloin siis valmistun.
Alilla on jo aiempaa kokemusta yrittämisestä. Hän on perustanut muun muassa smoothiekojun ja pyörittänyt käytettyjen autojen nettikauppaa entiseen kotimaahansa.
Tällä hetkellä Ali on yhtenä osakkaana vantaalaisessa TFW-kuntosalissa.
— Olen aina pyrkinyt käyttämään rahoja niin, että niistä olisi hyötyä tulevaisuudessa. Voisin ostaa hienon auton, mutta onko siitä mitään hyötyä 20 vuoden päästä, Ali pohtii.
Ali Jahangiri valmistuu syksyllä uuteen ammattiinsa – haaveilee omasta puljusta Itä-Vantaalla