Tangokuningas menehtyi hirvikolarissa

Tangokuningas menehtyi hirvikolarissa

Sauli Lehtosen 30 vuotta sitten tapahtunut tragedia koskettaa yhä

Mainos
Mainos päättyy

Sauli Lehtosen traagisesta kuolemasta tulee 9. syyskuuta kuluneeksi tasan 30 vuotta. Jos hirvi olisi loikannut Sipoon kohdalla Porvoonväylälle vaikkapa muutama sekunti ennen tai jälkeen Saulia kuljettaneen Mersun, olisi vuoden 1994 tangokuningas juhlinut huhtikuussa 50-vuotispäiviään.

Jyväskylässä asunut Sauli oli ennen iltakymmentä matkalla Helsingin jäähallissa MTV3:n kiekko-ohjelman nauhoituksista kohti laulukeikkaa Korialle.

Sauli poseerasi lätkätapahtumassa vain muutama tunti ennen kuolemaansa.
Sauli poseerasi lätkätapahtumassa vain muutama tunti ennen kuolemaansa.

Saulin isä halusi ajaa autoa, jotta hänen keikkakiireistä uupunut poikansa saisi hetken levättyä.

Mainos
Mainos päättyy

Mitään ei ollut tehtävissä

Sauli oli vastikään hankkinut 1988 vuosimallisen diesel-Mersunsa Matilta ja Tepolta, jotta matkan teko olisi mukavaa ja turvallista. Sen piti olla ikään kuin laulajan henkivakuutus.

Jättikokoinen uroshirvi kuitenkin oli päässyt moottoritielle hirviaidan raosta ja osui auton kuskin puoleiseen keulaan.

Sauli kiidätettiin helikopterilla Töölön sairaalaan, jossa hän menehtyi kaksi tuntia myöhemmin vammoihinsa. Isä selvisi hengissä ja pääsi viikonlopun jälkeen pois sairaalasta.

Hän kertoi jälkikäteen, ettei pimeällä ja liukkaalla tiellä mitään ollut tehtävissä.

Lauloi silmät kiinni

Sauli oli valittu edelliskesänä tangokuninkaaksi vain 19-vuotiaana. Kuningattareksi kruunattiin Tiina Räsänen, joka oli tuolloin vasta 18-vuotias. Nuorista tuli heti toistensa sydänystäviä.

Mainos
Mainos päättyy

Saulilla oli upea, syvä ääni ja hän haaveilikin klassisen laulun opinnoista, vaikka oli henkisesti enemmän rokkari kuin tangomies. Häntä jopa verrattiin Topi Sorsakoskeen, joka oli 90-luvun eittämätön tanssilavojen kuningas.

Saulin kerrotaan olleen niin ujo, että hän lauloi mielummin silmät kiinni.
Saulin kerrotaan olleen niin ujo, että hän lauloi mielummin silmät kiinni.

Saulin tavaramerkki oli se, että hän lauloi silmät kiinni. Väittämän mukaan hän peitti sillä siintymiskammonsa, toisen mukaan hän sai tulkintaansa syvyyttä ja muisti sanat paremmin, kun luomet olivat suljettuna.

Tiina Räsänen muisteli viisi vuotta sitten Saulia Seiskassa. Uutinen rakkaan ystävän kuolemasta oli saanut hänet ensin ajattelemaan, että kyseessä oli sairas pila.

– Asia konkretisoitui minulle vasta hautajaisissa, kun näin lipun puolitangossa. Lauloin hautajaisissa Saulin äidin toivomuksesta. En vieläkään ymmärrä, miten pystyin siihen, Tiina kertoi.

Mainos
Mainos päättyy

Tiina myös kertoi, ettei Sauli mitenkään ujo ollut vaan päin vastoin

Sekä Tiina että Sauli olivat alle parikymppisiä, kun heidä kruunattiin 1994 tangokuningaspariksi.
Sekä Tiina että Sauli olivat alle parikymppisiä, kun heidä kruunattiin 1994 tangokuningaspariksi.

– Sauli oli erittäin luotettava ja vilpitön ihminen, joka sanoi asiat suoraan. Hän oli ujon oloinen, mutta ei hän ujo ollut. Hän oli omalla tavallaan vanha sielu, mutta hänessä oli myös nuoren ihmisen heittäytyvä hulluttelija.

”Mun aika mennä on”

Saulilla oli myös tyttöystävä, turkulainen Pia, joka oli laulajalle hyvin tärkeä. Nuoret odottivat yhteisen elämän alkua, jahka Pia saisi ylioppilaskirjoituksensa päätökseen seuraavana keväänä.

Aina keikkojen salliessa Sauli hurautti kultansa luokse. Keski-Palokasta Turkuun kertyi matkaa 300 kilometriä suuntaansa. Rakastavaiset tapasivat toisensa viimeisen kerran tiistaina ennen kohtalokasta lauantai-iltaa ikään kuin ennakoiden Saulin ikivihreäksi muodostuvaa kappaletta Mun aika mennä on, joka julkaistiin levynä vasta hänen kuolemansa jälkeen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan