
Tampereella asunut Raimo ja useat naapurit sairastuivat syöpiin – tätä asiaa asukkaille ei kerrottu
Raimo asusti Tampereella rivitalossa silloisen vaimonsa kanssa ja molemmat sairastuivat vakavasti.
Moni Lempäälän seutuvilla liikkunut matkailija on joutunut hieraisemaan ainakin kahdesti silmiään, jos reissu on kulkenut läheltäkään Raimo Flinkin, 83, kesäpaikkaa. Lempääläläisen eläkeläiskeksijän mökin vieressä seistä möllöttää näet nykyisten mittatietojen mukaan rakennettu oikean kokoinen brontosaurus.
Hirmuliskon pää katselee metsämaisemaa reilun kymmenen metrin korkeudesta. Hieman alempana pihamaalla jöröttää niin ikään aidon kokoinen muhkea mammutti jättimäisine torahampaineen.
– Nuoruudessani tavattiin sanoa, että kuolema korjaa joutilaat. Kun selätin kaksi ankaraa syöpää, päätin, että enpäs kuolekaan vielä, ja ryhdyin hommiin, Raimo naurahtaa.

Kodin alla myrkkyjätekaatopaikka
Mennäänpäs ajassa taaksepäin joitakin kymmeniä vuosia. Tuolloin Raimo asusti Tampereella rivitalossa silloisen vaimonsa kanssa. Sitten molemmat sairastuivat vakavasti. Raimo joutui sädehoitoon kurkkusyövän takia, ja vaimolta poistettiin osa keuhkoista bakteerien aiheuttaman tulehduksen vuoksi. Neljä muuta talon asukasta kuoli erilaisiin syöpiin. Seitsemän vuotta sitten Raimolla todettiin paksusuolensyöpä.
Myöhemmin paljastui, että rivitalo oli rakennettu teollisuusjätteitä sisältävän kaatopaikan päälle.
– Kenellekään asukkaista ei kerrottu ostovaiheessa, että kaupungin vuokratontilla sijaitsi aikoinaan teollisten myrkkyjätteiden kaatopaikka. Taloyhtiössämme kuudessa eri perheessä esiintyi syöpää. Ja joku vielä kehtaa väittää, että pilaantuneella maaperällä ei ole yhteyttä sairauksiin, Raimo jyrähtää.

Leikkausten, solumyrkkykuurin ja sädehoidon avulla sisukas mies kuitenkin selviytyi molemmista syövistä. Vuonna 2016 Tampereen kaupunki päätti lunastaa rivitaloasunnot, jonka jälkeen ne purettiin. Se tuli maksamaan kaupungille rapiat seitsemän miljoonaa.
Korvauksista saamillaan rahoilla Raimo osti uuden kodin Pirkkalasta.