Tältä näyttää Jouni Hynysen ja Mari Perankosken kotona - kuin 70-luvun museo!

Mari Perankosken ja Jouni Hynysen kodin sisustus henkii 50 vuoden takaista aikaa.
Suomen kauniimpiin koteihin kylään päässyt toimittaja Hanna Sumari antaa armottoman mielipiteensä näyttelijä-muusikkopariskunnan talon somistuksesta.
- Sisustus pohjaa vuoteen -73, jolloin talomme on rakennuttu. Alkuperäisiä ”pahkataiteita” ei raaskinut irrottaa uima-altaan reunamilta, joten päätimme jatkaa viirit/Kekkonen/kasari/lapsuudenmuistot-linjalla, Mari aloittaa Instagram-päivityksensä, jossa esittelee parin kodin ihmemaailmaa.
Voit katsoa kaikki päivityksen kuvat klikkaamalla oletuskuvan oikealla puolella olevaa nuolta.
- Ensimmäisessä kuvassa #puhelinpöytä @ahvenjaana lahjoitti ja #lankapuhelin-yhteys suoraan #itäberliiniin. Jännittävänä sisustusanekdoottina toimii myös aito karjalainen roku vuodelta -70.
Roku-sanalla Mari viittaa Jouni-mieheensä.
- Huomio kiinnittyy heti villapaitaan, johon rokkari itse (!) on tuunannut #heisoturit-neuloksen poikavuosinaan, suosikkinäyttelijä paljastaa.
- Kuvassa 2 pääsemme viirien maailmaan, joita onkin sadellut tutuilta runsaasti tämän fetissin paljastuttua. Toisin kuin altaan oikealla puolella sijaitsevia Kotiteollisuuden kulta- ja platinalevyjä. Niitä ei tahdo nykypäivänä uusina löytää, Mari kuittailee.
”Uutena” elementtinä on Marin anopin äidin rukki, jota nainen kertoo rakastavansa. Heti perään hän osoittaa tekstin toimittaja Hanna Sumarille:
- Tähän asetamme Motörhead-mattomme. Ps. Sisälämpötila +16, rukkia ei vahingoiteta, Mari päättää sisustusraporttinsa.
- Ihanaa, ihanaa! Täydellinen harmonia. Erityisesti pidän ripustuksista, jotka ovat toisaalla vapaat ja leijuvat (lautaset) ja toisaalla jämptit. Miksi en löydä yhtään pahkaa? Arvostan kalloja ja puhelinta, sekä uima-altaan reunalaatoitusta. Rukki altaan reunalla hämmentää - ehkä se on hyvä juttu. Annan tälle… täyden kympin 10! Hanna pisteyttää kommentissaan.
Julkaisun aihetunnuksina ovat muun muassa: kalevalasarja, arabialautaset, kekkonen, varkaudenvaakuna, kukkopilli sekä the moret he merrier ja pitäskö karsia kamaa