Taidekauppias Reijo Oras: Ylävartaloni punertui alkoholista

Reijo on ollut raittiina jo 35 vuotta.
Alkuvuodesta taidekauppias Reijo Oraksella, 77, todettiin keuhkofibroosi, kun lääkärit olivat selvittäneet, miksi mies hengästyy niin helposti.
Nyt hän kuitenkin kiertelee tyytyväisenä katselemassa Espanjan helteessä nähtävyyksiä taiteilijapuolisonsa Johannan, 53, kanssa.
Syy lähteä Aurinkorannikolle on perheessä. Reijon tytär Kirsi, 49, paiskii täällä töitä kiinteistönvälittäjänä. Kirsi on tuttu Maikkarin tosi-tv-sarjasta Unelma-asunto Espanjasta.
– Tämä on vasta toinen kertamme täällä. Vuosi sitten matka jäi väliin, kun noita keuhkojani tutkittiin, Reijo sanoo.

Lue lisää: Vakavasti sairas taidekauppias Reijo Oras: Viimeisiä taulujani ei ole vielä kannettu
Tyttären remontti-Reiska
Reijon Kirsi-tytär on ostanut asunnon Alhaurín el Grandesta ranskalaismiehensä Franck Loviconin, 58, kanssa. Hän kutsuu Seiskan reportterin talolle.
Kirsin tytär Evita, 20, suojaa tulevan makuuhuoneen lattiaa, ja Johanna maalaa seinää. Ulkona Franck ja Reijo rakentavat terassia. Reijo poraa reikiä teräspalkkiin, koska Franckin ostamat itseporautuvat ruuvit eivät pure siihen.
– En ole varsinaisesti remppamies, mutta meillä on kolme vanhaa taloa, joten olen ollut usein mukana auttamassa, Reijo kertoo.

Reijon ja Franckin yhteistyö pelaa, vaikka heillä ei ole yhteistä kieltä.
– He ovat ihan samanlaisia, Kirsi hymyilee isäänsä ja miestään.
– Tule illalla Franckin keikalle. Silloin olemme laittautuneita emmekä hikisiä, hän kehottaa Seiskan reportteria.

Lue lisää: Reijo Oraksen Olivia-tytär on somejulkkis – tällaista palautetta taidekauppias saa Facebook-julkaisuistaan
Ilta klubilla
Illalla Franckin uuden bändin keikalla naiset ovat vaihtaneet mekot ylleen, ja Reijolla on Monaco Racing Clubin paita. Johanna valitsee juomaksi pienen oluen ja Reijo tonic-veden, kuten on valinnut jo 35 vuotta.
– Alkoholi aiheutti välillä allergisen reaktion, jonka takia ylävartaloni punertui, Reijo kertoo alkoholinkäytön lopettamisestaan.

Lue lisää: Taidekauppias Reijo Oras: Isyys oli tappaa minut
Rock yhdistää
Reijo, Johanna ja Olivia ovat aikoinaan asuneet 12 talvea Nizzassa, mutta he eivät ole vielä innostuneet Aurinkorannikosta.
– Innostus lakkaa aina, kun katsoo lompakkoa, Reijo toteaa.
– Isä on aina ollut köyhä, Kirsi piikittelee leikkisästi.
Kun Franckin bändi alkaa soittaa Little Richardin kappaletta Tutti Frutti, Kirsi nappaa Johannan mukaansa tanssimaan. Tytär Evita seuraa, ja lopulta isä-Reijokin.
– Evitan ei tarvitse miettiä, mistä meidän perheen hulluus on peräisin, vaikkakin Johanna on meistä se kaikkein hulluin, Kirsi nauraa.