Syöpään sairastunut Roy Harkimo tekee työtä etänä: Toivon, että hoidot tehoavat

Tällä hetkellä Roy hoitaa etänä kaupunginvaltuuston tehtäviä.
Sipoon kaupunginvaltuutettuna sekä aluevaltuutettuna toimiva Roy Harkimo, 67, sai viime vuoden heinäkuussa pysäyttäviä uutisia.
Arkistovideo: Hjallis ja Roy Harkimo avautuvat naisista ja veljesrakkaudesta:
Hänellä todettiin maksasolusyöpä, jolla oli myös etäpesäke kädessä. Roy kertoo Seiskalle, että sairaus löydettiin sattumalta.
– Olin kiipeämässä veneeseen tikkaita pitkin, kun kuulin raksahduksen. Luulin tikapuiden hajonneen ja huojuvan otteessani, mutta sitten huomasinkin käteni katkenneen, Roy muistelee.
Kädestä otetuissa röntgen- ja tietokonetomografiakuvista ilmeni kuitenkin pysäyttävä uutinen.
– Tutkimuksista selvisi, että minulla on syöpä.
Kun todettiin, ettei syöpä ollut levinnyt laajemmalle kuin jo oli, pystyttiin hoidot aloittamaan. Nyt Roy käy immuno-onkologisissa lääkehoidoissa kolmen viikon välein. Hänellä on tällä hetkellä hyvä lääkäri ja turvallinen olo.
Harkimot koossa! Harvinainen yhteiskuva hääpäivältä
”Yritys on kova”
Tällä hetkellä Roy hoitaa etänä kaupunginvaltuuston tehtäviä. Hän elää nyt päivän kerrallaan.
– Toivon, että hoidot tehoavat. Onhan moni muukin selvinnyt, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Yritys on kova, eikä tässä voi muuta kuin tsempata ja uskoa parantumiseen, Roy toteaa.
Roy saa henkistä tukea läheisiltään.
– Me perheen kanssa ja suvun, ystävien ja muiden ihmisten kanssa taistelemme yhdessä.

Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.