Syöpään kuolleen Janita Lukkarisen testamentista riidellään oikeudessa – todisteena Janitan haastattelu Seiskassa

Janita Lukkarinen
Mainos
Mainos päättyy

Parantumattomaan syöpään kuolleen Janita Lukkarisen, 27, hautajaisista ja testamentista nousi kohu joulukuussa 2020. Janitan ystävä Jarna Lahdenvuo oli vienyt Nurmijärven seurakuntaan Janitan testamentin. Sen mukaan Jarna oli määrätty vastaamaan Janitan hautajaisjärjestelyistä.

Seurakunta päätti aluksi, ettei Janitaa voida haudata, ennen kuin tilanne osapuolten välillä oli selvitetty.

Janitan vanhemmat tekivät väärennöksenä pitämästään testamentista rikosilmoituksen, ja Hyvinkään poliisi aloitti esitutkinnan.

Janita Lukkarinen ennusti kuolemansa - tällainen oli lapsensa menettäneen tosi-tv-tähden syöpätaival

Mainos
Mainos päättyy

Marraskuun 27. päivä 2020 kuolleen Janitan hautajaisjärjestelyt viivästyivät testamenttiriidan takia.

– Me läheiset olemme joutuneet käyttämään paljon aikaa tämän käsittämättömän testamenttiväitteen oikaisemiseksi. Sen ajan ja energian olisimme halunneet käyttää rauhassa suruaikaan rakkaan tyttäremme poismenon johdosta sekä saattaa hänet viimeiselle sovittuna päivänä. Väitetyn testamentin mukaan kaikki hautajaisiin liittyvä kuuluu perheemme ulkopuoliselle henkilölle, mutta tiedämme, että se ei ole Janitan tahto, äiti Jaana Lukkarinen viestitti Seiskalle joulukuussa 2020.

Tosi-tv-ohjelmia tähdittänyt Janita Lukkarinen sairasti parantumatonta syöpää ja kuoli 27-vuotiaana marraskuussa 2020.
Tosi-tv-ohjelmia tähdittänyt Janita Lukkarinen sairasti parantumatonta syöpää ja kuoli 27-vuotiaana marraskuussa 2020.

Jarna vakuutti tuolloin Seiskalle testamentin olleen kaikin puolin aito. Hän kertoi vastaanottaneensa sen vuoden 2020 alkupuolella suoraan Janitalta. Jarna kiisti olleensa mukana tekemässä testamenttia.

Kun Jarna perääntyi, hautajaiset voitiin pitää.

– Haluan antaa päätösvallan Janitan vanhemmille, vaikka minulla olisi oikeus päättää asiasta, Jarna viestitti joulukuussa 2020 Seiskalle.

Janita pääsi haudan lepoon 19. joulukuuta 2020.

Mainos
Mainos päättyy
Janitan viimeinen leposija on Nurmijärvellä hänen lapsuusmaisemissaan. Hautajaisjärjestelyt viivästyivät, kun Nurmijärven seurakunta ei sallinut hautausta testamenttisotkun takia.
Janitan viimeinen leposija on Nurmijärvellä hänen lapsuusmaisemissaan. Hautajaisjärjestelyt viivästyivät, kun Nurmijärven seurakunta ei sallinut hautausta testamenttisotkun takia.

Janita Lukkarisen testamenttiriitaan yllätyskäänne: Ystävä luovutti hautajaisten päätösvallan Janitan vanhemmille!

Testamenttikiista eteni syyttäjälle. Asiaa käsiteltiin Hyvinkään käräjäoikeudessa tämän viikon tiistaina. Jarnalle luetussa haastehakemuksessa rikosnimikkeenä on törkeä väärennös.

Haastehakemuksesta käy ilmi, että Jarnan seurakunnalle toimittama testamentti on päivätty 12. syyskuuta 2018, ja siinä oli virhe Janitan henkilötunnuksessa.

Asiakirjan mukaan Janita olisi testamentannut kaikki korunsa Jarnan tyttärelle ja Jarna saisi hallinnoida niitä, kunnes tytär täyttäisi 18 vuotta.

Jarna Lahdenvuo kiistää väärentäneensä Janita Lukkarisen testamentin, jossa luki muun muassa, että Jarna ja hänen tyttärensä perisivät kaikki Janitan vaatteet ja korut.
Jarna Lahdenvuo kiistää väärentäneensä Janita Lukkarisen testamentin, jossa luki muun muassa, että Jarna ja hänen tyttärensä perisivät kaikki Janitan vaatteet ja korut.

Testamenttiin oli myös kirjattu, että Jarnalla olisi oikeus päättää kaikesta Janitan hautajaisiin liittyvistä asioista sekä arkusta, hautajaisvieraista, hautapaikasta, kuolinilmoituksesta ja hautakivestä.

Mainos
Mainos päättyy

Väärennettiinkö syöpään kuolleen Janita Lukkarisen testamentti? Ystävää syytetään rikoksesta - oudot yksityiskohdat julki

Syyttäjä katsoo Jarnan väärentäneen Janitan allekirjoituksen. Tästä todisteena on rikosteknisen laboratorion lausunto.

Todisteina on myös Jarnan Janitalle lähettämiä Whats-app-viestejä marraskuulta 2020, joissa Jarna on pyytänyt Janitaa tekemään testamentin itselleen.

Todisteena väärennöksestä käytetään myös Seiskan joulukuussa 2019 julkaisemaa Janitan haastattelua. Janita kertoi Seiskalle, ettei ollut tehnyt testamenttia.
Jos Jarna todetaan syylliseksi, rangaistus on vähintään neljä kuukautta ja enintään neljä vuotta vankeutta.

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan