Sykkeen playboykirurgi Max vai Luottomiehen luuseri Tommi? Tällainen Antti Luusuaniemi on oikeasti siviilissä: ”Mutta jos vaimo saisi toivoa…”

Näyttelijänä, elokuvapomona ja festivaalijohtajana tunnettu Antti Luusuaniemi kertoi hiljattain Seiskalle oman arvionsa huippusuositun Luottomiehen menestysreseptistä. Supersuosittu sarja saa marraskuussa kolmannen tuotantokautensa Yle Areenassa.

Kiusallisessa naapuritoilailusta kertovassa Luottomiehessä Antti esittää Tommi Mäkinen-Renwallia, jota vedetään kölin ali harva se arkipäivä. Usein myös viikonloppuisin.
Täysin toisenlainen roolihahmo on Sykkeen Max Hansson, joka on paitsi sydänkirurgi, myös sydäntenmurskaaja. Onko Antti itse enemmän tosielämän Aku Ankka alá Tommi vai Sykkeen Maxin kaltainen seksikäs alfauros?

– Olen varmaan molempia. Mutta jos vaimo saisi toivoa, niin varmaan enemmän se seksikäs miehinen mies, Antti, 42, nauraa Seiskalle Korjaamo Kinon avajaisissa Helsingissä.
Antti kertoo hieman vieroksuvansa itseensä usein liitettävää seksikästä statusta. Hän uskoo sen tulevan herkullisista roolihahmoistaan.
– Olen aina elänyt huumorista ja rakastan sitä, että saan ihmiset nauramaan. Oikeastaan näyttelijänurani lähtikin siitä, että tein komediaa ja sketsejä.
Syke-sarjan hurmuri Antti Luusuaniemi asuu todellisessa ökyasunnossa – kuva!
– Sykkeen Max Hansson on playboy ja se tietty mielikuva tulee varmaan sieltä. Näyttelijälle on kuitenkin hävyttömän mielenkiintoista esittää Luottomiehen Tommia, jolle menee kaikki pieleen ja häntä vedetään kuin litranmittaa.
– Niin, ja sitten on vielä M/S Romanticin Kaitsu. Siinä on hahmo, joka on jollakin surullisella tavalla varmaan yhdistelmä niitä molempia roolihahmoja, Antti hekottelee.
Oheisella videolla Korjaamo Kinon omistajiin lukeutuvat Antti Luusuaniemi ja Jaajo Linnonmaa kertovat elokuvateatteristaan sekä omista elokuvamieltymyksistään: