Suomen Tulli -ohjelmasta tuttu Mika Niemenmaa hankki suloisen työkaverin: Se on viimeinen koiramme - video!

13-viikkoinen hauva aloittaa pian huumekoulutuksen.
Mainos
Mainos päättyy

Tullissa jo yli 30-vuotisen uran tehnyt Mika Niemenmaa on omistanut elämänsä aikana useita koiria. Niistä uusin on kolmentoista viikon ikäinen labradorinpentu Valpas.

Oih, mikä pentukuva: Suomen menestyneimmän huumekoiran viimeinen työvuoro lähestyy!

Seiska pääsi tutustumaan Mikan työpäivään Turun lentoasemalla. Mukana oli pian 8 vuotta täyttävä tullikoira Pepi ja sen seuraaja Valpas. Pentu oli tutustumassa tulevaan työpaikkaansa ensimmäistä kertaa.

Rohkea tapaus tassuttelikin määrätietoisesti lentokentän käytäviä pitkin ja uskaltautui tutkimaan aulassa pyörivää matkalaukkuhihnaa innokkaasti.

Se seurasi tarkkaavaisesti Pepiä, joka tutki mielenkiinnolla Turun lentokentälle laskeutuneita matkustajia tavaroineen.

Pepi seurasi isäntänsä ohjeita tarkkaavaisesti. Valppaan keskittyminen herpaantui ymmärrettävästi herkemmin.
Pepi seurasi isäntänsä ohjeita tarkkaavaisesti. Valppaan keskittyminen herpaantui ymmärrettävästi herkemmin.

Vaikka työpaikalla koirakaverusten elo sujuukin toimittajan silmään moitteettomasti, Pepi ei ole suhtautunut kotona uuteen perheenjäseneen erityisen suopeasti.

- Pepi on tykännyt nukkua sohvallamme, mutta kun Valpas yritti kömpiä sen viereen, Pepi ilmaisi nopeasti pennulle, että etpäs tule, Mika naurahtaa.

Tulli käräytti julkisilla liikkuneen ennätyskokaiinikuriirin!

Pennulle paikkansa näyttänyt Pepi on työskennellyt Mikan työparina jo 6,5 vuotta. Se nimettiin viime vuonna Kennenliiton toimesta Vuoden tullikoiraksi.

- Pepi on ollut alusta lähtien hyväpäinen ja rauhallinen. Töissä se tekee kaiken rauhassa ja tekee paljon löytöjä.

Valppaan siirtyminen virkakoiraksi kestää noin vuoden päivät. Kaikki riippuu siitä, millä aikataululla se pääsee isäntänsä kanssa huumekurssille.

Mainos
Mainos päättyy

- Kun Valpas aloittaa kurssin, Pepi jää eläkkeelle. Olemme tehneet päätöksen, että Valpas on meidän viimeinen koiramme, Mika selventää.

Pepin ja Valppaan lisäksi Mikan perheessä elelee myös kaksi muuta koiraa: Vainu ja Atte. Hauvojen lisäksi perheeseen kuuluvat puput Eemu ja Eena.

Vainu (vas.) ja Atte ovat olleet hyvillään uudesta perheenjäsenestään.
Vainu (vas.) ja Atte ovat olleet hyvillään uudesta perheenjäsenestään.

Koirien huumekoulutusta käydään kolmen viikon jaksoissa. Ensimmäiset kolme viikkoa koira opiskelee, jonka jälkeen se pitää kolmen viikon lepotauon ja niin edelleen. Yhteensä huumekurssi kestää kahdeksan viikkoa.

Valppaan totutteleminen tulevaan työympäristöön on tärkeä osa pian alkavaa koulutusta.

- Koiran ympäristöoppi on todella tärkeä pohja koulutukselle. Teemme myös ennen kurssia omia alustavia huumeharjoituksia koirille. Yritämme saada opin iskostumaan niiden pitkään muistiin.

Jo ennen Pepiä ja Valpasta Mika ehti työskennellä vuosia ensimmäisen tullikoiransa Rampen kanssa. Se eli omistajansa rinnalla 12 vuotta.

Mainos
Mainos päättyy

Tullikoira Dani oli Mikan toinen koira. Se tuli tutuksi suomalaisille Suomen Tulli -ohjelman tähtenä.

Dani sulatti suomalaisten sydämet ahkerana tullikoirana. Hauvan muistoa vaalitaan Helsinki-Vantaan lentokentällä sijaitsevan patsaan muodossa.
Dani sulatti suomalaisten sydämet ahkerana tullikoirana. Hauvan muistoa vaalitaan Helsinki-Vantaan lentokentällä sijaitsevan patsaan muodossa.

Dani jouduttiin lopettamaan vuonna 2020. Syynä oli mahasta löytynyt kasvain.

Dani oli vielä aktiivisesti mukana tullin arjessa, kun Pepi-pentu saapui Mikan perheeseen.

- Ne olivat ihan parhaimmat kaverukset. Pepi ei leikkinyt edes pentuna muiden koirien kanssa, ainoastaan Danin, Mika muistelee hymyillen.

- Matkustajat luulevat edelleen Pepiä Daniksi. Ohjelma tulee kuitenkin jatkuvasti uusintana televisiosta, joten se on ihan ymmärrettävää.

Tulli pysäytti tv-tähden! Antti Kurhinen Seiskalle: "Ymmärän kyllä!"

Pepin tavoin Dani palkittiin vuonna 2012 Vuoden sankarikoira -tittelillä. Se on edelleen Suomen eniten huumelöytöjä tehnyt tullikoira.

Päivän päätteeksi Valpas ja Pepi nauttivat Mikan antamista rapsutuksista.
Päivän päätteeksi Valpas ja Pepi nauttivat Mikan antamista rapsutuksista.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan