Suomen aliarvostetuin kaupunki? Tuija Pehkonen hehkuttaa Savon salaista helmeä: ”Se on kyllä tosi rakas paikka”

Tuija Pehkonen.
Mainos
Mainos päättyy

Radiojuontajana tunnetuksi tullut Tuija Pehkonen, 36, tiedetään iloisesta puheenparrestaan. Siitä kuultaa läpi mediapersoonan juuret Pohjois-Savossa, sillä umpisavolainen ilopilleri on kotoisin Iisalmesta.

Kotikaupungissaan Tuikkuna tunnettu Tuija on yhä ylpeä juuristaan. Aikoinaan Ylä-Savon Tenavatähti-laulukilpailuunkin osallistunut suosikkijuontaja ylistää Iisalmea, joka tunnetaan erityisesti maailmanluokan Genelec-kaiuttimista sekä virvoitusjuomajätti Olvista.

– Olen tosi ylpeä juuristani ja Iisalmesta. Äiti-Pehkonen ja isi-Pehkonen asuvat edelleen siellä, ja vierailenkin siellä usein, Tuija tunnusti hiljattain Seiskalle.

Tuija Pehkonen juontaa Maikkarilla Kenen kotona? -realityohjelmaa.
Radiostakin tuttu Tuija Pehkonen juontaa Maikkarilla Kenen kotona? -realityohjelmaa.

Tuija Pehkonen valvoo öitä uudessa elämäntilanteessaan: Olen superkiitollinen miekkosista elämässäni

Mainos
Mainos päättyy

Tuijan tie vei aikoinaan lukion jälkeen vuodeksi Kuopioon, josta matka jatkui mediatöiden pariin Helsinkiin. Mutta vaikka Iisalmeen kertyy matkaa pääkaupungista lähemmäs 500 kilometriä, rouva Pehkonen pyrkii piipahtamaan kotikonnuillaan aina, kun mahdollista.

– Se on kyllä tosi rakas paikka. Minusta on siellä edelleenkin ihana käydä. Ihanaa on myös päästä äiti-Pehkosen patojen ääreen! Siellä voi heittää jalat sohvalle ja ottaa rennosti.

– Sitä arvostaa aika paljon enemmän vielä nykyään, kun pääsee valmiiseen pöytään, itsekin äidiksi tullut Tuija naurahtaa.

Tuija Pehkonen sukeltaa syvälle seksityöhön: "Laitan peliin myös omaa arvomaailmaani"

Iisalmea voisikin luonnehtia Savon salaiseksi helmeksi, sillä kauneudestaan huolimatta kaupunki ei liene matkakohteena monellakaan ykkössijalla. Tuija on kuitenkin kotikaupungistaan niin tohkeissaan, ettei poissulje vaihtoehtoa palata sinne jonain päivänä pysyvästi.

– Olen oppinut sen, että koskaan ei pidä sanoa "ei koskaan". Tällä hetkellä Iisalmeen muutto ei ole ajankohtaista, mutta on mahtavaa, että nykyään töitä voi tehdä melkein mistä vain. Viime talvena vietimme useita viikon pätkiä Lapissa, ja työt sujuivat siellä oikein hyvin.

Mainos
Mainos päättyy

Viikon Kääk!-juorut: Tuija Pehkoselle ja Eero Ettalalle oli käydä köpelösti Ivalossa – kuva!

– On ihanaa, että välillä pääsee nauttimaan etätöistä erilaisissa paikoissa. Se on super-rentouttavaa. Sitten voi laittaa koneen nurkkaan ja lähteä hiihtolenkille.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Suomen aliarvostetuin kaupunki? Tuija Pehkonen hehkuttaa Savon salaista helmeä: ”Se on kyllä tosi rakas paikka”