Stefan Thermanin jättiprojektilla kilpailija Levillä – virkamies Stefun hotellihankkeesta: Levin mittakaavassa tällaiset asemakaavamuutokset ovat pikkuasioita!

Stefan ”Stefu” Thermanin, 33, hotelliprojekti Levillä on saanut tuulta purjeisiinsa. Asia on edennyt Kittilän kunnan kaavoituksessa.
– Toivon mukaan kaava varmistuisi ensi kesään mennessä, kohuliikemies kommentoi Seiskalle.
Stefan Therman rakentaa oman hotellin - kommentoi 15 miljoonan euron jättiprojektiaan!
Stefun hakema asemakaavan muutos ja laajennus koskee hänen omia maitaan Levin etelärinteiden lähellä. Kittilä on suhtautunut ST Capital Oy:n hankkeeseen alusta asti myönteisesti, ja sitä edistetäänkin kovaa vauhtia.
– ST Capitalin hakema asemakaavamuutos on laadittu, ja jos siihen ei tule valituksia, asia saatetaan hyväksyä jo loppukeväällä, Kittilän maanmittauslaitokselta kerrotaan.
– Levin mittakaavassa tällaiset asemakaavamuutokset ovat pikkuasioita, virkamies toteaa.

Seiskan tietojen mukaan myös toinen iso yritys suunnittelee kiinteistön läheisyyteen omaa projektiaan.
Stefun johtama ST Capital on perustettu vuonna 2012. Yritys on erikoistunut kiinteistöjen ja maa-alueiden kehittämiseen.
Sen edellinen projekti oli Espoon Meripuiston ranta, joka nousi vanhan kongressihotellin tilalle Kivenlahteen.ST Capitalin liikevaihto oli viime vuonna peräti 3,9 miljoonaa euroa. Voittoa se teki 679 000 euroa.