Sokea Teijo: Kävelen Rovaniemeltä Helsinkiin!

Sokea Teijo: Kävelen Rovaniemeltä Helsinkiin!
Sokea Teijo: Kävelen Rovaniemeltä Helsinkiin!
Mainos
Mainos päättyy

Sokea dekkarikirjailija Teuvo Romppainen, 47, kävelee parhaillaan yli 800 kilometrin ja lähes 2 miljoonan askeleen urakkaa Rovaniemeltä Helsinkiin. Matka alkoi 18. elokuuta, ja sen pitäisi päättyä 23. syyskuuta.

- Kirjastani Reino ja Lapin poijaat tehdään elokuva. Kerään tempauksella sponsorirahaa elokuvaversiota varten. Siinä nähdään kovan luokan näyttelijätähtiä, Teijo paljastaa.

Elokuvan ensi-ilta on Sodankylän elokuvajuhlilla vuonna 2016.

Rovaniemeltä matkaan lähteneen Teijon ei onneksi tarvitse kävellä täysin yksin, sillä mukana ovat avustaja Theresa Mäkinen sekä Usva-koira. Kävelyn pääsponsorina toimii kyläkauppias Vesa Keskinen. Toinen nimekäs sponsori on liikemies Toivo Sukari, joka tilasi hiljattain Teijolta uuden jäävuorihankkeen Ouluun avattavaan Ideaparkiin.

Teijo tuli alun perin tunnetuksi Leijonan kita -ohjelmasta vuonna 2007, jolloin hän esitteli Elämysten Jäävuori -hankkeen. Se valmistui Toivo Sukarin sponsoroimana Rovaniemelle vuonna 2008.

Mainos
Mainos päättyy
Sokea Teijo: Kävelen Rovaniemeltä Helsinkiin!

Teijo Rovaniemellä yhdessä avustajansa Theresan ja Usva-koiran kanssa.

Teijo on kävellyt nyt kolmasosan matkastaan. Reissun aikana roskiin on heitetty yhdet tuunatut Crocs-kengät, ja mies on painellut eteenpäin kymmenen vuotta vanhoilla Catepillar-kengillä. Kengänpohjallisiakin on kulunut kiitettävä määrä. Teijo toteaakin jalkojensa olevan niin rikki kävelypäivien jäljiltä, että harva kävelisi niin kipeillä jaloilla edes 20 metrin päähän postilaatikolle.

- Reissu on kieltämättä ollut henkisesti rankempi kuin etukäteen kuvittelin. Joudun kävelyn ohessa miettimään säätä ja sitä, miten läheiset jatkavat tätä rumbaa, Teijo viestittää tien päältä.

- Koko matka Rovaniemeltä Kemiin oli yhtä helvettiä. Kroppani meni ketoosiin, eikä ruoka maittanut. Tuli vedettyä 110 lasissa joka päivä, ja se meni rehellisesti alkuinnostuksen piikkiin, Teijo kertoo.

Teijon toimittajavaimo Katja hoitaa huoltotehtävät ja mediasuhteet. Matkalla mukana on myös pariskunnan 9-vuotias kuopus Yolanda. Teijo tekee matkansa aikana lisäksi sponsorihierontoja - onhan mies projektiensa ohella tominut klassisena- ja urheiluhierojana yli 25 vuotta.

Matkan aikana Teijo kertoo käyttäneensä säästeliäästi opaskoiraansa Usvaa, jottei se väsy. Seuraa avustajan lisäksi ovat pitäneet satunnaiset ohikulkijat, jotka ovat myös kutsuneet Teijoa ja seuruetta milloin illalliselle milloin saunomaan.

Mainos
Mainos päättyy

- On ollut palkitsevaa, kun ihmiset ovat kertoneet, että ovat saaneet itsensä mukaan roudattua tielle, liikkumaan tai jopa työnhakuun. He ovat kertoneet ajatelleensa, että jos tuo sokea jaksaa tehdä tuon tempauksen, niin kyllä minäkin jaksan. He ovat sitten tarttuneet itseään niskasta kiinni, Teijo kertoo.

Lue Teijon inspiroiva haastattelu tuoreimmasta Seiskasta!

KUVAT: TIMO LINDHOLM

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan