Shokkiuutinen! Kansanedustaja meni sittenkin Linnan juhliin: ”Käännän takkini”

Päätöksen taustalla on painava syy.
Toisen kauden kansanedustaja Sheikki Laakso (ps) kertoi taannoin ensimmäisenä Seiskalle, ettei aio osallistua tämän vuoden Linnan juhliin.
– Ei siellä Linnan juhlissa edes juhlita itsenäisyyttä, vaan se on sellainen show tai oikeastaan vaatenäyttely, Sheikki ruoti Seiskalle kieltäytymistään hieman yli kaksi viikkoa sitten.
Kouvolalaista perussuomalaista sapetti erityisesti se, että tänä vuonna Linnan juhlissa ei nähdä sotaveteraaneja, eikä lottia.
Heitä sen sijaan juhlittiin Presidentinlinnassa jo maanantaina tasavallan presidentti Alexander Stubbin ja puoliso Suzanne Innes-Stubbin isännöimänä ja emännöimänä.
– Onhan se häpeällistä! Muut olisivat nimenomaan voineet tulla edellisenä päivänä tai jotain, mutta veteraanit juuri olisi pitäneet kutsua 6. joulukuuta, Sheikki puhisi.
Lupaus lotalle
Sheikin oli määrä osallistua muihin tapahtumiin itsenäisyyspäivänä, mutta nyt hän ilmoittaa Seiskalle shokkipäätöksestä.
– Käännän takkini ja menen sittenkin Linnan juhliin, sillä olin eilen Kouvolan kaupungin ja Karjalan prikaatin itsenäisyyspäivän juhlassa, jossa kohtasin erään lotan, jolle lupasin mennä viemään terveiset presidentille.
– Aion sanoa kättelyssä, että osa sotaveteraaneista ja lotista olisi halunnut sinne oikeisiin Linnan juhliin.
Kyseinen lotta, joka asiasta Sheikille oli sanonut, olin hänen mukaansa Eva Lintunen.
Kouvolan Kuusankoskella asuva 100-vuotias Eva on vuoden lotta ja osallistui maanantaina juhlallisuuksiin, mutta kertoi tuolloin STT:lle, että olisi itse mieluummin osallistunut varsinaisiin Linnan juhliin.
– Aion sanoa Alexanderille kättelyssä hienovaraisesti, että on palattava vanhaan malliin.

Maakuntien Tony Halme
56-vuotias Sheikki on tunnettu värikkäästä sekä suorasta puheenparrestaan, ja hänen tyyliään voisi joku kuvailla maakuntien Tony Halmeeksi.
– Olkoot tietyt ihmiset, vaikka kaksissa juhlissa, mutta ne veteraanit ja lotat, jotka haluavat tulla Linnan juhliin, niin pitää kyllä niiden pitää olla tervetulleita.
– Minulla on tehtävä, että vien veteraanien viestin perille.
Seiskalle Sheikki kertoo osallistuvansa Linnan juhliin yksin.
Näin ollen tiedossa on ainoastaan yksi kansanedustaja eli Teemu Keskisarja (ps), joka ei siis ole ottamassa osaa Presidentinlinnan juhlallisuuksiin.