Seurapiirikaunotar Emilia Lagus odottaa jälleen vauvaa - tältä hän näyttää nykyään! Edellinen raskaus päättyi traagisesti: ”En ole antanut pelolle valtaa”
Puhelimeen vastaa iloisen kuuloinen nuori nainen. Seurapiireistäkin tuttu Emilia Lagus, 30, on viettämässä juhlapäivää.
– Minulla on tänään 30-vuotissyntymäpäivät, Emilia hehkuttaa.
Emilia kertoo, että merkkipäivän kunniaksi on tarkoitus keksiä jotain kivaa tekemistä aviomiehen ja ystäväpariskunnan voimin. Viikonloppuna Emilia suuntaa ravintolaillalliselle.
– Ei ole mitään isoja juhlia tulossa nyt, kun olen raskaana. Tuommoista ihanaa, pientä hemmottelua on luvassa.
Emilia paljasti raskautensa julkisuuteen äitienpäivänä. Kaikki on sujunut hänen mukaansa oikein mallikkaasti.
– Olen voinut tämän raskauden aikana tosi hyvin. Toivotaan, että kaikki menee niin jatkossakin. Uskon hyvään, ja luotan elämään.
Avoimesti ensimmäisen raskautensa traagisesta päättymisestä puhunut Emilia on saanut lähipiiriltään tukea uuden odotuksen keskellä.
– Kaikki ovat suhtautuneet raskauteeni tietenkin todella kannustavasti. He ovat kyselleet paljon voinnistani. Kaikki ovat olleet minulle tukena.
– He ovat olleet varmasti myös hieman huolissaan voinnistani, mutta kuten sanoin, niin olen onneksi voinut tähän asti todella hyvin.
Emilia ei ole antanut pelon vallata mieltään. Entinen raskaus keskeytyi vauvan menehtyessä napanuorakomplikaatioon.
– Toki sellainen pieni huoli kuuluu aina raskaana olemiseen kaiken sen iloisen jännityksen keskellä.
Emilia paljastaa, että vauvan laskettu aika on syksyllä. Raskaudella ei ole vielä varsinaisesti ollut vaikutusta pariskunnan yhteiseloon.
– Parisuhde on kulkenut raskauden aikana luonnollisesti eteenpäin.
– Onhan tämä toki ihan uudenlainen elämänvaihe molemmille. Luulen, että itse vauva-arki tulee vaikuttaa suhteeseemme enemmän.