Sanna Marin tilittää kohutusta tanssivideostaan Ellessä: "Näytin liian seksikkäältä"

Ex-pääministeri avautuu ulkomaiselle Elle-lehdelle.
Ex-pääministeri Sanna Marin, 38, antoi elämästään kertovan haastattelun yhdysvaltalaisessa Elle-naistenlehdessä.
Sanna Marin jakoi elämästään otteita Elle-lehdelle, jossa käytiin muun muassa läpi hänen kasvamistaan sateenkaariperheessä sekä nousuaan poliitikan huipulle.
Sanna kertoo lehdessä, ettei ole koskaan pelännyt ottaa kantaa.
– Sanon mitä ajattelen ja tarkoitan todella sitä, mitä sanon, vaikka se ajattelutapa ei aina ole suosituin tai tuntuisi tuolloin liian radikaalilta, hän mainitsee vapaasti suomennettuna nousustaan huippuvirkoihin.
Toimittaja kommentoi haastattelutilanteessa, että kuulostaa siltä, että Sannalla on paljon luottamusta.
– Tai ehkä olen tyhmän rohkea, Sanna totesi ja lisäsi:
– Mutta se huomattiin

"Näytin liian seksikkäältä"
Sannasta tulikin pääministeri koronan aikaan, ja oman lisänsä toi Venäjän ja Ukrainan sota, mikä kosketti koko maailmaa. Haastattelussa Sanna kertoi myös bleiseri-kohusta sekä kommentoi maailmankuulua tanssivideotaan, joka levisi maailmalle kotibileistä.
– Kaikelle, mitä nainen tekee, on moraalinen katse - olipa kyse sitten siitä, kuinka kasvatat lapsesi, miten teet työsi, kuinka elät henkilökohtaista elämääsi tai mitä puet, Sanna kertoo haastattelussa ja lisää:
– Tämä on jotain, mitä kukaan ei halua sanoa: Ongelma ei ollut tanssissani. Olemme nähneet muiden poliitikkojen tanssivan, laulavan ja juovan. Todellinen ongelma oli, että näytin liian seksikkäältä.
Sannan kohuttu tanssivideo sai aikaan huomiota ympäri maailman.
– Se on tapa, jolla tanssin, miten esiintyin. Katsoin väärään suuntaan. Olin liian nuori. Pukeuduin eri tavalla kuin ihmiset olettivat. Liikuin tavalla, joka on jonkun mielestä epäkorrektia.

Sanna Marin esittelee Flow-tyylinsä – kuvat!
Syyskuun alussa hän liittyi Tony Blair Institute for Global Change -instituuttiin strategiseksi neuvonantajaksi neuvomaan maailman johtajia politiikassa. Myöhemmin samassa kuussa hän teki sopimuksen Range Media Partnersin kanssa, jonka palvelut on suunnattu viihdeteollisuudessa toimiville henkilöille.
– En ole enää pääministeri, mutta juhlin silti, Sanna myönsi lehdelle.
Sanna Marinin hotellijatkoilta leviää bilevideo – tämä kaikki tiedetään nyt