Samu Haberin Suomeen liittyvä päivitys kerää kehuja ulkomailla

Muusikko esitteli syksyistä Suomea sosiaalisessa mediassa.
Laulaja-lauluntekijä Samu Haber, 48, ilahdutti Instagram-seuraajiaan syksyisellä Suomen luonto -kuvakimarallaan.
Sunrise Avenue -yhtyeen nokkamiehenä tunnetulla Samulla on Instagramissa yli 577 tuhatta seuraajaa ympäri maailmaa.
Syysmelankoliaa
Samu kirjoittaa kuvatekstissä, että hän kävi ulkoilemassa suositussa Helsingissä sijatsevassa Seurasaaressa ystävänsä kanssa.
– Aion sukeltaa tähän syysmelankoliaan ja kirjoittaa siitä surullisia lauluja. Heippa kesä, olit taas kerran mahtava, Samu kirjoittaa.
Pipoon, mustaan takkiin ja harmaaseen collegeasuun pukeutunut Samu istuu kuvakollaasin ensimmäisessä kuvassa hirsimökin terassilla. Samu kutsuu mökkiä kuvatekstissä terapiamökikseen.
Seuraavissa kuvissa Samu muun muassa kävelee pitkospuilla ja seisoo rannan tuntumassa kalliolla. Kollaasin viimeisenä on video vedessä loikkivasta peurasta.
Samun päivitys sai muusikon seuraajat aktivoitumaan ja julkaisussa on jo lähes 500 kommenttia, suurin osa saksaksi ja englanniksi.
– Saattaa kuulostaa oudolta, mutta odotan innolla surullisia kappaleita, kommentoi yksi.
– Kotimaasi on niin kaunis jokaisena vuodenaikana. En malta odottaa, että kuulen noita surullisia lauluja, ihastelee toinen.
– Niiiin kaunista, olin tyttären kanssa Helsingissä tänä kesänä. Todella kaunis meri, saaret, tyyneys!, kirjoittaa kolmas.
– Selvisikö Bambi? Kyseli neljäs.
Englanninkielinen sooloalbumi
Maailmaa Sunrise Avenuen kanssa valloittanut Samu aloitti suomenkielisen soolouransa loppuvuodesta 2020. Muusikon debyyttilevy Pelastetaan maailma julkaistiin syksyllä 2022.
Samu julkaisi ensimmäisen englanninkielisen sooloalbuminsa 4. lokakuuta Me Free My Way, jonka myötä hän keikkailee loppuvuoden ympäri Eurooppaa.
Samu toimii myös tähtivalmentajana parhaillaan käynnissä olevan The Voice of Germany -ohjelman uudella tuotantokaudella.