Salainen vieraslista! Jorma Uotinen paljastaa uudenvuoden bileperinteensä: ”Ovikoodi on tietysti…!”

Jorma Uotinen juhlii uuttavuotta.
Mainos
Mainos päättyy

Tanssitaiteilija ja koreografi Jorma Uotinen, 69, on säväyttänyt viime vuosina Tanssii tähtien kanssa -kisan miellyttävän nokkelana ja tyylikkään hillittynä tuomarina.

Viimeisen päälle kultturelli mies osaa kuitenkin myös vaihtaa riehakkaasti vapaalle. Tällainen ajankohta on pian käsillä, sillä Jorma rakastaa uuttavuotta yli kaiken.

– Minulla on silloin kotonani perinteinen uudenvuoden soppajakelu, jossa tarjoilen vain tekemääni samppanjahernekeittoa, Jorma myhäilee.

Täällä Jorma juhlii, kotonaan  arvotalossa Helsingin Punavuoressa.
Täällä Jorma juhlii, kotonaan arvotalossa Helsingin Punavuoressa.

Intensiivistä elämää viettävä Jorma Uotinen: Tanssiohjelmaa ei tehdä ilman minua!

Mainos
Mainos päättyy

Jorman soppatarjoilu alkaa uudenvuodenaattona tasan kello 22.30 ja kestää koko yön. Kutsuvieraslista on tarkkaan harkittu, mutta onnekkaita samppanjarokan maistajia on vuodesta riippuen joitakin kymmeniä, joskus jopa 40.

– Nimiä en tietenkään paljasta. Mutta muotoilen sen näin: vieraani ovat vain sellaisia, jotka voisivat kiinnostaa teidän lukijoitanne.

TTK-tuomarina hurmaava Jorma keittelee uutenavuotena samppanjahernekeittoa. – Tarjoilen sitä koko yön. Vieraitani voi saapua vielä aamukolmelta.
TTK-tuomarina hurmaava Jorma keittelee uutenavuotena samppanjahernekeittoa. – Tarjoilen sitä koko yön. Vieraitani voi saapua vielä aamukolmelta.

– Ja ovikoodi on tietysti Veuve Clicquot. Kaikkihan tietävät, mitä se tarkoittaa. Ovi aukeaa vain "Keltainen leski" -samppanjapullon kanssa. Muutoin ei pääse sisään.

Jorma Uotinen ihmissuhteistaan: Rakkaus ei katso sukupuolta!

Tanssitaiteilija ei muista, mistä uudenvuoden perinne alkoi.

– 1990-lukua se oli. Jotenkin vain keksin, että samppanjahernekeitto voisi olla hyvää. Sitten opettelin tekemään sellaista.

Mainos
Mainos päättyy

Jorman juhlissa jokainen yksityiskohta on tietysti tarkkaan harkittu.

– Koska samppanjakeitto on vaaleanvihreää ja tavattoman herkullista, myös jälkiruokani noudattaa samaa värikaavaa. Keiton jälkeen tarjoilen nimittäin espressoa vihreiden kuulien kera. Muutoin juomme tietysti samppanjaa!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Salainen vieraslista! Jorma Uotinen paljastaa uudenvuoden bileperinteensä: ”Ovikoodi on tietysti…!”