Rockfest peruu ensi kesän festarinsa - taustalla yllättävä syy

Hyvinkään Rockfest pitää tiedotteen mukaan välivuoden.
Hyvinkäällä jo kahtena viime vuonna järjestetty Rockfest-tapahtuma peruu tulevan kesän festarinsa.
Metalli- ja rockyhtyeiden kärkinimiä lavoilleen haalinut Rockfest joutuu tuoreen tiedotteen mukaan pitämään välivuoden. Tämä tarkoittaa sitä, että ensi kesäksi suunniteltu tapahtuma perutaan ja seuraavia Rockfestejä päästään juhlimaan vasta vuonna 2025.
Michael Monroe ja Vince Neil kohtasivat ensimmäistä kertaa: "Razzle halusi meidän tapaavan"
Taustalla on Nelonen Media Liven johtajan Antti Nevalaisen mukaan artistien vaikea saatavuustilanne.
- Olemme tietysti pettyneitä, että Rockfestiin ei tulevalle kesälle ole saatavilla genren isoimpia nimiä pääesiintyjiksi. Teimme kaikkemme ja käänsimme kaikki kivet viimeiseen asti, että tapahtuma olisi voitu järjestää, Nevalainen kertoo.

Genren isoimpia nimiä ei ole ollut tiedotteen mukaan "liikkeellä tai saatavilla" festariviikonlopun aikaan.
Sharon Osbourne vahvistaa: yhteinen sopimus Ozzyn kanssa avustetusta itsemurhasta
Festivaaleilla on nähty edellisinä vuosina muun muassa Iron Maden, Mötley Crüe, Ozzy Osbourne ja Scorpions.
Ensi kesän festareiden lipunmyyntiä ei ehditty vielä aloittamaan, joten peruutusuutisesta ei koidu festarikävijöille toimenpiteitä.