Rikosilmoituksen Andy McCoysta tehnyt Hakan paljastaa arvomattojen epäselvän kohtalon: ”Lainasin ne Andylle, kun hän asui hotellissa”
Rokkikukko Andy McCoyn, 58, lähipiiriin kuuluva Hakan Cicek otti yhteyden Seiskaan ja kertoi kohurokkarin rikkoneen heidän ystävyytensä rumalla tavalla.
Andy oli lainannut luvatta 38-vuotiaan kaverinsa Hakanin nahkatakin. Tuolloin myös Hakanin passi hävisi.
Andy McCoyn pitkäaikainen ystävä teki rikosilmoituksen: ”Andy, palauta passini ja mattoni!”
Hakan joutui lopulta tekemään jupakasta rikosilmoituksen. Poliisi tutkii asiaa nimikkeellä hallinnanloukkaus.
Andyn ja Hakanin ystävyys johti myös siihen, että tarjoilija lainasi rokkikukolle käsintehtyjä arvomattoja, joita oli tuonut reissuiltaan.
– Lainasin ne Andylle, kun hän asui tovin helsinkiläisessä hotellissa. Ajatus oli, että hänellä olisi kotoisampi olo.
Erikoisia ja levottomia vieraita! Andy McCoyn hotellimajoittuminen hämmästyttää Helsingissä
Andyn muuttaessa pois hotellista Hakan kyseli mattojen perään, mutta niitä ei enää löytynyt.
– Vaikka passi on tärkeämpi liikkumisen kannalta, myös mattojen palauttamatta jättäminen harmittaa. Vaikka ne ovat rahallisestikin arvokkaita, tunnearvo niihin on minulle suurempi kuin taloudellinen menetys.
Taksi muuttoautona! Kuukausia hotellissa asunut kohurokkari Andy McCoy muutti uuteen osoitteeseen!