Raju pyörrytyskohtaus pelästytti tangokuningatar Pirita Niemenmaan: Pelkäsin niin paljon, että vain itkin

Hallitseva tangokuningatar Pirita Niemenmaa, 36, sai kuusi vuotta sitten rajun pyörrytyskohtauksen, jossa huone tuntui tanssivan ympärillä. Kyse oli hänen ensimmäisestä asentohuimauskohtauksestaan.
– Aamulla herätessäni aivan yhtäkkiä päässäni alkoi pyörimään kuin olisin ollut karusellissa. Jouduin pitämään sängyn reunoista kiinni, Pirita muistelee.
Pirita ei ymmärtänyt, mistä oli kyse ja tietysti pelästyi rajua kohtausta. Oliko kenties aivoihin iskenyt joku kohtaus? Hän lähti kävelemään, mutta melkein kaatui.

– Ajattelin, että nyt ei kaikki ole kunnossa. Olin aivan kauhuissani, pyörrytti ja oksetti. Pelkäsin niin paljon, että vain itkin.
Pirita meni lääkäriin, jolloin selvisi, että pyörrytys johtui hyvänlaatuisesta asentohuimauksesta. Kyse sisäkorvan kaarikäytävien toimintahäiriöstä, kun käytäviin kertynyt sakka aiheuttaa pyörryttävän tunteen.
– Lääkäri ei tehnyt sen kummempia tutkimuksia. Hän vain käänteli päätäni ja ymmärsi heti, mistä on kyse. Sain viikon sairauslomaa, ja auton ajo kiellettiin siksi aikaa.