Pysäyttävä puhelu! Huippukokki Hans Välimäki sai tarjouksen, josta ei voinut kieltäytyä
Michelin-palkittu keittiömestari loi ravintolakonseptin Sampo Kaulasen miljoonaprojektiin.
Palkittu ravintoloitsija ja huippukokki Hans Välimäki, 55, on painanut pitkää päivää Äkäslompolossa.
Videolla Sampo Kaulanen esittelee Seiskalle Jänkä Resortia:
Puuhakas Lapin mies Sampo Kaulanen palkkasi Hansin suunnittelemaan tuliterän Jänkä Reportin ravintolakonspetin.
Seiska oli paikalla miljoonia maksaneen lomakohteen avajaisissa, kun hyväntuulinen Hans paljasti yhteistyökuvionsa Jänkä Resortin kanssa.
– Kävelin yhtenä päivänä Helsingissä Espaa pitkin, kun Sampo soitti, Hans muisteli.
– Siihen tarjoukseen ei ollut kauhean vaikeaa sanoa, että lähden mukaan enemmän kuin innoissani.
Kuin jättiläismäinen jenkkiranch
Jänkä Resortin avajaisissa pitkään puhunut Hans teki kovan vertauksen Sampon hulppeasta lomakohteesta.
Tamperelaislähtöisen huippukokin mielestä Jänkä Resortissa on paljon samaa Netflix-sarja Yellowstonen kanssa.
Mulla lukee edelleen jossain, että tää mesta on Suomen Yellowstone.
Fiktiivinen Yellowstone kertoo Kevin Costnerin tähdittämästä rikkaasta John Duttonista, joka pyörittää jättimäistä karjatilaansa.
– Mulla lukee edelleen jossain, että tää mesta on Suomen Yellowstone. Näin heti silmissäni, että tästä tulee hieno paikka.
Valtavasti elukoita
Hansin vertaus on melko osuva, vaikkei Sampolla ainakaan vielä ole John Duttonin tavoin omaa helikopterikenttää.
Sen sijaan karjaa kuten poroaitauksia ja huskytarhoja löytyy yllin kyllin. Hansin homma on ollut häärätä keittiössä.
– Tätä on ollut kiva tehdä. Siksi toisekseen meillä on oikeasti tosi kiva tiimi.
Pallottelivat pitkään
Hans paljastaa “jumpanneensa pitkään” Sampon ja Minttu Kaulasen kanssa sitä, millaista murkinaa Jänkä Resort kävijöilleen tarjoaa.
Pallottelu päättyi mahdollisimman asiakaslähtöiseen ruokalistaan. Se käsittää paljon muutakin kuin pelkkiä Lapin makuja.
Onhan tämä täysin poikkeuksellista.
– Testi-illallisella esimerkiksi huomattiin, että meillä meni tosi paljon kalaa ja äyriäisiä, Hans paljastaa.
– Sellaisesta tulee helposti wow-efekti, koska sellaisia ei ehkä odota saavansa, kun sä olet täällä keskellä ei mitään.
“Hullu projekti”
Puheensa lopuksi Hans haastoi yleisönsä ja kysyi Jänkä Reposrtin kutsuvierailta, kuinka moni heistä olisi Sampon saappaissa ryhtynyt vastaavaan jättiprojektiin.
– Onhan tämä täysin poikkeuksellista. Menestyvä yrittäjä myy yrityksensä ja lähtee investoimaan näin isolla rahalla omaan asuinalueeseensa.
Nostan hattua!
– Tämä on tavallaan hullu projekti, ja työllistää valtavasti ihmisiä. Tämä kehittää koko Ylläksen aluetta sekä tuo tänne elinvoimaa. Nostan hattua!
– Siksi mä kiitän teitä tästä projektista ja halaan teitä siihen päälle.