Pupukengät kannattavat! Minna Parikan firma kylpee rahassa

Pupukengät kannattavat! Minna Parikan firma kylpee rahassa

Pupunkorvakenkä-miljonäärin firman teki hirmu tuloksen.

Mainos
Mainos päättyy

Pupukengistä tunnetun muotisuunnittelija Minna Parikan, 43, johtaman yrityksen tuore tilinpäätös on kaunis katseltavaa.

Minna Parikka Shoes Oy:n vuosi 2022 oli yhtiön paras tilikausi viiteen vuoteen. Minnan yritys on tahkonnut viidessä vuodessa yli 15 miljoonan liikevaihdon. Lisäksi jokainen tilikausi on ollut voitollinen.

Tällainen on Minna Parikan persoonallinen merenrantahuvila – kuvat

Mainos
Mainos päättyy

Yli miljoona tilillä

Minnan yritys teki vuonna 2022 peräti 4,2 miljoonan euron liikevaihdon. Voittoa syntyi 1,1 miljoonaa euroa. 

Henkilöstökuluja yrityksessä maksettiin vain 59 000 euron edestä, mikä takaa yhdelle ihmiselle noin 5 000 euron kuukausitulot. Kuluerä on varsin maltillinen miljoonayritykselle.

Valmiita tuotteita ja tavaraa yrityksen varastossa makasi tilikauden lopussa lähes 850 000 eurolla. Tuloveroja yritys maksoi verottajalle 350 000 euroa, ja rahaa firman tilillä oli 1,3 miljoonaa euroa tilikauden päättyessä.

Näin paljon välivuoden pitänyt Minna Parikka maksoi itselleen palkkaa

Omistaa koko firman

Vuonna 2002 kenkäsuunnittelijaksi Englannissa valmistunut Minna omistaa yrityksen kokonaisuudessaan itse. 

Mainos
Mainos päättyy

Hallituksen kokouksen pöytäkirjasta myös selviää, että Minna nosti firmasta 150 000 euron osingot. Voitonjakokelpoisia varoja jäi osingonjaon jälkeen 3,8 miljoonaa euroa.

Kassassa yli miljoona! TTK-tähti Minna Parikan kenkäfirma porskuttaa välivuodesta huolimatta

Sekava historia

Minna Parikka lanseerasi nimeään kantavan brändinsä vuonna 2005 palattuaan Suomeen Italiasta, missä hän toimi kenkäsuunnittelijana. Ensimmäinen Minnan nimeä kantava mallisto tuli markkinoille 2006, mutta vasta 2012 Minna avasi oman liikkeen Helsinkiin. Se toimi Aleksanterinkadulla vuoteen 2020, jolloin Minna ilmoitti yllättäen sulkevansa liikkeen. 

Maailmalla palkittu kenkäsuunnittelija ilmoitti myös vuonna 2020 lopettavansa yritystoimintansa kokonaan, mutta perui päätöksensä ja ilmoitti jatkavansa toimintaa yhteistyöyritysten kanssa.

Mainos
Mainos päättyy

Minnan mallistoon on kuulunut niin käsineitä, laukkuja, huiveja kuin lompakoita kenkien lisäksi.

Taloustiedot paljastavat: Minna Parikka löi rahoiksi shokkipäätöksellään

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan